Fără Simona Halep, dar cu Alexia Tatu! Campioana de la Wimbledon U14 va juca la Turneul Campioanelor U16

Publicat 30/09/2022 la 14:01 GMT+3

Simona Halep a abandonat cursa pentru calificarea la Turneul Campioanelor din Texas, însă România va fi totuși reprezentată la cel mai înalt nivel la Turneul Campioanelor U16, de către Alexia Tatu, jucătoarea care a câștigat titlul la Wimbledon U14.

Alexia Tatu

Credit imagine: Instagram

Simona Halep ocupă locul 8 în cursa pentru calificarea la Turneul Campioanelor, ultimul disponibil, însă sportiva noastră nu va lupta pentru a-l menține, asta pentru că și-a încheiat deja sezonul competițional actual. Totuși, România va fi reprezentată la Turneul Campioanelor U16 de către Alexia Tatu, jucătoarea care a câștigat anul acesta titlul la Wimbledon U14.
Turneul Campioanelor la Masterul de la Monte Carlo U16 va avea loc în perioada 26-28 octombrie, iar după Wimbledon, Alexia Tatu are acum șansa să-și mai treacă în palmares un titlu important înainte de a se pregăti pentru trecerea la senioare, acolo unde ritmul și nivelul sunt mult mai ridicate.

Alexia Tatu, care a împlinit 14 ani în luna august, s-a calificat la Masterul de la Monte Carlo după obținerea rezultatelor în cadrul turneelor internaţionale Tenis Europe alături de alte 7 sportive din întreaga lume.Chiar dacă are doar 14 ani, Alexia Tatu va juca la Monte Carlo la categoria de vârstă 16 ani, acesta fiind ultimul turneu U16 urmând ca apoi să facă trecerea la U18.
Alexia Tatu, aflată pe locul 724 în clasamentul ITF, a devenit în luna iulie a acestui an prima campioană din istorie la Wimbledon U14. A învins-o în finala 100% românească pe Andreea Soare.Tatu a trecut de Loftus (Marea Britanie) cu scorul de 6-1, 6-0, de Guillen (Australia) cu 6-2, 6-4, de Angel (Mexic) cu 3-6, 6-0, 10-2 și de Larraya Guidi (Argentina) cu 6-0, 6-3, înainte de o învinge pe Andreea Soare cu scorul de 7-6, 6-4, după o oră și 29 de minute de joc.

Alexia Ioana Tatu e campioană la Wimbledon U14, după finala cu Andreea Diana Soare