România pierde cu Rusia și este eliminată de la Fed Cup

Actualizat 08/02/2020 la 20:36 GMT+2

România a pierdut meciul decisiv de la dublu din partida cu Rusia și a fost eliminată de la Fed Cup.

cristian

În cele ce urmează vom afla desfășurarea partidelor din ziua a doua de Fed Cup:
  • Din păcate, Rusia a învins România în două seturi la dublu, 6-3, 6-2.
  • Rusia câștigă primul set din meciul decisiv de dublu cu 6-3.
  • Jaqueline Cristian și Gabriela Ruse vor joca la dublu partida decisivă cu Rusia!
  • Jaqueline Cristian a reușit victoria! Jucătoarea noastră s-a impus în două seturi în fața Veronikai Kudermetov, 7-5, 6-3! Urmează așadar partida decisivă de dublu: Irina Bara/ Raluca Olaru vs Anna Blinkova/ Anna Kalinskaya.
  • Superb! Jaqueline Cristian câștigă 4 game-uri consecutive și se impune în primul set cu scorul de 7-5 după 51 de minute!
  • A început partida dintre Jaqueline Cristian și Veronika Kudermetova.
  • Gabriel Ruse a explicat motivul pentru care nu a putut să joace: "Din păcate nu pot să joc, mă lupt cu o răceală. Am crezut că mă simt mai bine, dar de la zi la zi mă simt mai rău. Cred că cel mai important este să câștige România și să joace o jucătoare care poate să dea tot ce poate pe teren să câștige"
  • Ana Bogdan pierde meciul cu Alexandrova, scor 5-7, 6-3, 5-7, după două ore și 26 de minute de joc.
  • Ana Bogdan câștigă al doilea, set scor 6-3, după 32 de minute de joc! Avem decisiv!
  • Ana Bogdan pierde primul set, scor 5-7, după 48 de minute de joc.
  • A început meciul dintre Ana Bogdan și Ekaterina Alexandrova la Cluj-Napoca.
În prima zi de concurs, Ana Bogdan, locul 90 WTA, a învins-o pe Veronika Kudermetova, locul 38 WTA, vineri, în al doilea meci al întâlnirii de Fed Cup dintre România şi Rusia, care se desfăşoară în acest weekend, la Cluj-Napoca. Bogdan s-a impus, scor 6-3, 6-7 (5), 6-1, după două ore şi 13 minute de joc.
Tot vineri, Gabriela Ruse, locul 166 WTA, a fost învinsă de Ekaterina Alexandrova, numărul 28 mondial, scor 6-1, 6-4, după o oră şi patru minute.
Vor avea loc sâmbată:
De la ora 14:00
  • Ana Bogdan vs Ekaterina Alexandrova
Urmat de
  • Gabriela Ruse vs Veronika Kudermetova
Urmat de
  • Irina Bara/ Raluca Olaru vs Anna Blinkova/ Anna Kalinskaya.

România – Rusia, în Fed Cup

Pentru această întâlnire, din echipa României nu fac parte jucătoarele de tenis Simona Halep, Irina Begu şi Monica Niculescu, care au renunţat la convocare pentru a se concentra pe turneele WTA în vederea calificării la Jocurile Olimpice de la Tokyo.Jucătoarele Irina Bara, Gabriela Ruse şi Jaqueline Cristian au fost nominalizate în premieră în lotul de Fed Cup al României.
România nu a întâlnit niciodată Rusia în Fed Cup, dar a avut două confruntări cu URSS, ambele pierdute, în 1978 (0-3), la Melbourne, în sferturile Grupei Mondiale, şi în 1986 (0-3), la Praga, în turul al doilea al Grupei Mondiale.
Canalele Eurosport nu sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen, însă ele se regăsesc în continuare la principalii operatori de pe piață. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia.