Gabriela Ruse s-a calificat în sferturi la Rouen! Victorie importantă cu favorita gazdelor, Clara Burel

Actualizat 18/04/2024 la 20:06 GMT+3

Gabriela Ruse, jucătoare venită din calificări, a acces în sferturile de finală de la Rouen după ce a învins-o în trei seturi pe favorita numărul 7, Clara Burel.

Gabriela Ruse

Gabriela Ruse, jucătoare aflată pe locul 162 WTA, a obținut joi calificarea în sferturile de finală de la Rouen, turneu de 250 de puncte WTA, după ce a trecut în trei seturi de favorita numărul 7, Clara Burel, sportivă aflată pe locul 44 în ierarhia mondială.
Sportiva noastră s-a impus cu scorul de 6-0, 2-6, 6-3, la capătul unui meci care a durat o oră și 55 de minute de joc. Aceasta a fost prima întâlnire directă dintre Ruse și Burel în circuitul mondial feminin. În continuare, Ruse o va întâlni pe învingătoarea meciului dintre Caroline Garcia, favorită numărul 2, și Anna Karolina Schmiedlova.

Gabriela Ruse a fost nevoită la Rouen să treacă de calificări, acolo unde nu a avut probleme, trecând de Brancaccio și Kubla fără set cedat. În turul inaugural, Gabriela Ruse a trecut de Nao Hibino (85 WTA) cedând numai trei game-uri în tot meciul.
Gabriela Ruse e singura româncă prezentă pe tabloul principal de joc de la Rouen. Principala favorită a competiției din Franța este rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova, eliminată încă din optimile de finală de către Arantxa Rus în trei seturi.