Iga Swiatek, de neoprit! Poloneza a învins-o categoric pe Sabalenka, în finala de la Stuttgart

Publicat 24/04/2022 la 16:19 GMT+3

Numărul unu mondial, Iga Swiatek, își continuă forma fantastică. Sportiva din Polonia s-a impus în finala de la Stuttgart, scor 6-2, 6-2, cu Aryna sabalenka (Belarus).

Iga Świątek ma finał w Stuttgarcie

Iga Swiatek a ajuns la a 23-a victorie la rând în competițiile WTA, după ce a cucerit al 4-lea turneu consecutiv. Numărul unu mondial nu a avut niciun fel de emoții în fața Arynei Sabalenka, de care a trecut într-o oră și 25 de minute de joc.
Poloneza a ajuns la al 7-lea titlu din carieră, chiar la debutul său la competiția din germană. Ea își continuă astfel forma fantastică din 2022, când a câștigat turneele de la Doha, Indian Wells și Miami. Existau o serie de temeri privind forma fizică a celei mai bune jucătoare din lume, în contextul în care semifinala de ieri, cu Samsonova, a fost cea mai lungă din cariera polonezei (6-7, 6-4, 7-5, după 3 ore și 3 minute).

Cu succesul de azi, numărul unu mondial a egalat performanța lui Naomi Osaka din 2021, când sportiva niponă a câștigat de asemenea 23 de meciuri la rând. Poloneza e la 12 succese distanță de performanța stabilită de Venus Williams în 1999-2000. Atunci, sora mult mai celebrei Serena câștiga 35 de partide consecutive. Serena s-a apropiat în 2013 la doar un succes de recordul all-time, dar victoria de la Wimbledon din finala de la Wimbledon, din acel an, a fost urmată de un eșec.
8 finale a jucat în cariera sa tânăra sportivă poloneză. Doar primul ultim act l-a pierdut, împotriva Polonei Hercog, chiar în primul meci în care a jucat cu trofeul pe masă. De atunci, Iga s-a impus în toate finalele disputate.
În toate finalele de până acum, Swiatek s-a impus în minimum de seturi.