"Invazie" românească în turul 2 la Wimbledon! 6 din 7 jucătoare s-au calificat în minimum de seturi

Andrei Nicolae

Actualizat 28/06/2022 la 20:08 GMT+3

Wimbledon trofeu

Credit imagine: Other Agency

Sorana Cîrstea a fost prima jucătoare care a făcut pasul în turul 2 la Wimbledon, după o victorie în două seturi, încheiate la tiebreak, cu Aleksandra Krunic. A fost și startul unei sarabande de succese românești în primele două zile, pentru că alte cinci conaționale au izbutit să treacă mai departe de turul inaugural.
Tragerea la sorți le-a avantajat pe cele mai multe dintre jucătoarele din România, dar și evoluția lor a fost încântătoare. Toate cele șase reprezentante s-au calificat cu 2-0 la seturi! Performanța tenisului românesc este excepțională, fără precedent într-un turneu de Grand Slam.
picture

Finalul de meci la superlativ al Simonei Halep. Românca s-a calificat în turul 2 la Wimbledon

Și ar fi putut fi chiar toate cele șapte românce calificate în turul 2, având în vedere și jocul bun realizat de Gabriela Ruse contra finalistei de la Roland Garros, Coco Gauff. Sportiva din România a avut 5-4 în setul decisiv.

• Simona Halep – Karolina Muchova 6-3, 6-2
Miercuri, la Wimbledon începe asaltul pentru turul 3, iar câteva dintre române sunt favorite. Sorana Cîrstea o va înfrunta pe Tatjana Maria, în fața căreia are 3-0. Iar Irina Begu o va avea în față pe italianca Elisabetta Cocciaretto. Jocul solid pe care l-a arătat luni seara îi dă încredere că poate dtrece și de această adversară.
Joi, Simona Halep o va avea în față pe Kirsten Flipkens, sportivă care ocupă locul 190 în ierarhia mondială. Cele două jucătoare s-au mai înfruntat până acum de 5 ori. Românca nu a fost învinsă niciodată de următoarea sa adversară de la Wimbledon. Mai mult, Halep nu a pierdut niciun set în fața sportivei din Belgia.
Mihaela Buzărnescu va încerca să o "răzbune" pe Gabriela Ruse, urmând să o înfrunte pe Cori Gauff. Un meci mai greu va avea și Irina Bara, care o va întâlni pe Paula Badosa, a patra favorită a turneului. În fine, Ana Bogdan va da peste Petra Kvitova, tot joi.
Turneul de la Wimbledon se va desfășura în perioada 27 iunie - 10 iulie 2022 și va fi în direct și în exclusivitate pentru România pe canalele Eurosport și pe Eurosport Player.