Meciul maraton care a făcut-o pe Alexandra Dulgheru să stea 5 ore în soare: "A fost atât de bun"

Actualizat 27/05/2020 la 18:03 GMT+3

Alexandra Dulgheru a vorbit despre inițiativa Eurosport de a-i provoca pe fanii pasionați de tenis din România să-și aleagă ce vor să urmărească la TV în perioada următoare.

Alexandra Dulgheru

Jucătoare de tenis care a ajuns până pe locul 26 în clasament și câștigătoare a două titluri WTA, Alexandra Dulgheru a acceptat invitația Eurosport și a vorbit despre inițiativa pe care am lansat-o pentru perioada în care ar fi trebuit să aibă loc al doilea turneu de Grand Slam al anului, Roland Garros. În cele două săptămâni, 25 mai – 7 iunie, suporterii sportului alb din România vor putea alege ce meciuri vor să urmărească la TV.
Alexandra Dulgheru a parcurs și ea poll-ul Eurosport și a răspuns întrebărilor noastre. La capitolul meciuri maraton”, Alexandra a răspuns fără ezitare: Stefanos Tsitsipas vs. Stanislas Wawrinka, de la Roland Garros 2019. Atunci, elvețianul s-a impus în fața grecului, scor 7-6(6), 5-7, 6-4, 3-6, 8-6, la capătul unui meci care a durat cinci ore și nouă minute de joc.
De altfel, meciul lor este pe locul 4 în topul celor mai lungi partide disputate pe zgura pariziană, după Fabrice Santoro - Arnaud Clement (2004) 6–4, 6–3, 6–7(5), 3–6, 16–14 (6 ore și 33 de minute), Paul Henri Mathieu - John Isner (2012) 6-7(2), 6-4, 6-4, 3-6, 18-16 (5 ore și 41 de minute) și Alex Corretja - Hernan Gumy (1998) 6–1, 5–7, 6–7(4), 7–5, 9–7 (5 ore și 31 de minute).
Am și fost la acest meci pe care vreau să-l revăd. E clar, vorbim despre meciul Tsitsipas – Wawrinka de anul trecut. Sunt mai multe aici, de exemplu aș fi vrut să văd și Capriati cu Clijsters din 2001. Dar a fost atât de bun acest meci (n.r. Tsitsipas – Wawrinka, RG19), am stat cinci ore în soare, pe 30 și ceva de grade, nu m-am mutat de acolo că altfel mi-aș fi pierdut locul. Aveam un loc mai special, eu nu aveam bilet și cineva m-a lăsat să intru. Lângă mine stăteau coordonatorii copiilor de mingi. Le spuneam să-mi mai aducă și mie o sticlă de apă când se mai duc la vestiare că eu de aici nu mă mut. Când am ieșit de la meci eram roșie toată, deshidratată, mă gândeam să nu fi făcut insolație, dar a fost atât de bun meciul… Și nu mi-a venit să cred că au jucat cinci ore. Au fost două-trei momente în care au căzut un pic în joc, în rest au jucat la o intensitate de necrezut.

Despre inițiativa Eurosport, You Say We Play, și cum poți vota ce meciuri vrei să revezi

Eurosport îi reconectează pe fanii pasionați de tenis din România printr-un nou concept de program, prin care vor putea alege ce vor să urmărească în perioada următoare. Pentru a acoperi golul uriaș pe care turneul atât de îndrăgit de fanii tenisului din România, Roland Garros, l-a lăsat în calendarul competițional din tenis, Eurosport vine în sprijinul suporterilor cu un nou concept de program. Este vorba despre un program TV ales de telespectatorii Eurosport: You Say, We Play.
Vom avea parte în perioada 25 mai – 7 iunie de cele mai tari meciuri ale ultimelor trei decenii, cele mai frumoase clipe trăite pe zgura pariziană, reveniri spectaculoase, meciuri-maraton, partidele disputate de jucătorii favoriți ai spectatorilor de la Paris, cele mai tari meciuri disputate de Serena Williams, dueluri care au lansat cu adevărat cariera multor sportivi, partide legendare cu jucători care au marcat istoria sportului alb sau cele mai tari finale disputate de cel mai titrat jucător pe zgura din Paris, Rafael Nadal.