Patrick Mouratoglou, un nou mesaj pentru Simona Halep! De ce i-a adus aminte victoria lui Rune

Actualizat 07/11/2022 la 20:02 GMT+2

Patrick Mouratoglou, antrenorul Simonei Halep, a recunoscut că victoria lui Holger Rune de la Paris, noul său elev, i-a adus aminte de parcursul dublei campioane de Grand Slam, atunci când a câștigat turneul de la Toronto.

Simona Halep shares a light hearted moments with coach Patrick Mouratoglou during training on Court Philippe Chatrier in preparation for the 2022 French Open Tennis Tournament at Roland Garros on May 18th 2022 in Paris, France.

Parcursul lui Holger Rune de săptămâna trecută de la Paris, acolo unde a câștigat primul său titlu ATP Masters 1000, după ce l-a învins pe Novak Djokovic în marea finală, i-a adus aminte lui Patrick Mouratoglou de parcursul Simonei Halep din această vară de la Toronto.
Simona Halep a ținut să îl felicite pe noul elev al lui Mouratoglou, iar în mesajul său a avut câteva cuvinte și pentru antrenorul său:
"Felicitări, Holger Rune, mi-a făcut plăcere să te urmăresc! Sunt mândră de antrenorul meu, Patrick Mouratoglou, o persoană specială", a scris Simona Halep pe contul său de Instagram.
"Mi-a adus aminte de parcursul nostru din acest an de la Rogers Cup! Continuăm să luptăm împreună, Simona!", a fost răspunsul lui Patrick Mouratoglou.
Mouratoglou Halep
În luna august, Simona Halep a câștigat turneul de la Toronto, după ce a învins-o pe Beatriz Haddad Maia în ultimul act. Titlul cucerit în Canada a fost și primul titlu câștigat alături de Patrick Mouratoglou. În acest moment, Simona Halep este suspendată provizoriu de Agenția Internațională de Integritate a Tenisului, după ce a fost testată pozitiv în urma unui control anti-doping la US Open.

Grație succesului de la Paris, Holger Rune a ajuns pe locul 10 ATP, ceea ce înseamnă că va fi prima rezervă la Turneul Campionilor de la Torino. Carlos Alcaraz, liderul mondial, s-a accidentat și nu va fi prezent la ultimul turneu al anului, astfel încât danezul are ocazia de a juca în premieră la acest turneu.
În cazul unui abandon al unui jucător calificat – fie înainte de turneu, fie în timpul acestuia – Holger Rune va intra pe teren la Torino.
El trebuia să joace în această săptămână la Next Gen ATP Finals de la Milano, dar după succesul de la Paris și posibilitatea de a juca la Torino, danezul a decis să nu mai participe la turneul care adună la start cei mai buni jucători sub 21 de ani din circuit.
Turneul Next Gen ATP Finals 2022 se vede în săptămâna 9-13 noiembrie 2022 în direct pe Eurosport 2, dar și pe aplicația Eurosport (Android și iOS).