Pegula, victorioasă la Guadalajara, după o săptămână incredibilă. Cum arată top 10 WTA

Publicat 24/10/2022 la 08:59 GMT+3

Jucătoarea americană de tenis Jessica Pegula a câştigat, duminică, turneul WTA 1.000 de la Guadalajara (Mexic), dotat cu premii totale de 2.527.250 de dolari, după ce a învins-o în finală pe grecoaica Maria Sakkari, cu 6-2, 6-3.

Jessica Pegula vainqueure à Guadalajara

Săptămână fantastică pentru Pegula. Începând cu finala de la San Diego, pierdută la Iga Swaitek în decisiv, sportiva din SUA a avut parte de 5 meciuri la rând cu jucătoare care au câştigat Grand Slamuri. Exceptând duelul cu poloneza, le-a câştigat pe cele 4 de la Guadalajara, astfel că a ajuns în ultimul act. Numărul cinci mondial şi a treia favorită a turneului, Pegula a avut nevoie de o oră şi 10 minute pentru a se impune în faţa adversarei sale, numărul şase mondial şi a patra favorită, scor 6-2, 6-3.
Sakkari a intrat pe teren la doar câteva ore după ce a încheiat semifinala cu cehoaica Marie Bouzkova (38 WTA), meci câştigat cu 7-5, 6-4, după ce fusese întrerupt sâmbătă de o furtună adiacentă uraganului Roslyn.
A fost a doua confruntare dintre Pegula şi Sakkari, care au acum fiecare câte o victorie în meciurile directe. Ambele s-au calificat la Turneul Campioanelor, care va avea loc la finalul lunii la Fort Worth (Texas).

Pegula, la al doilea titlu din carieră, urcă pe locul 3 WTA

Titlul de la Guadalajara este al doilea obţinut de Pegula (28 ani) în carieră la simplu, după ce în 2019 a câştigat turneul de la Washington.
''Am câştigat turneul şi sunt foarte fericită că este unul WTA 1000. După părerea mea, este cel mai dificil turneu pe care l-am jucat, având în vedere tragerea la sorţi şi jucătoarele pe care le-am învins aici. A fost o săptămână plină şi azi am jucat cel mai dificil meci'', a comentat Pegula la conferinţa de presă.
Cu succesul din Mexic, Pegula urcă pe locul 3 WTA, ajungând la puţin peste 200 de puncte de locul secund, ocupat de Ons Jabeur.