Câștigătoare a turneului de la Cincinnati (care anul acesta s-a desfășurat la New York) și finalistă la US Open, Victoria Azarenka (favorita numărul 10 la Paris) traversa o perioadă excelentă în circuitul feminin de tenis, însă Anna Karolina Schmiedlova, ocupantă a locului 161 WTA, a avut alte planuri pentru partida din turul al doilea de la Roland Garros.
Sportiva din Slovacia, câștigătoare a turneului BRD Bucharest Open în 2015, s-a impus în meciul de azi cu Victoria Azarenka, scor 6-2, 6-2, la capătul unui meci care a durat o oră și 39 de minute de joc. Schmiedlova și-a egalat astfel cel mai bun rezultat al carierei la Paris, acolo unde mai ajunsese în turul al treilea la ediția din 2014.
Roland Garros
"A fost un moment nepotrivit!" Ce planuri are Ana Bogdan după eliminarea de la Roland Garros
23/05/2022 LA 16:36

Simona Halep a mai scăpat de o adversară redutabilă la Roland Garros

Simona Halep și Victoria Azarenka se puteau întâlni la Roland Garros în semifinalele turneului, însă nu mai este cazul, asta pentru că bielorusa a cedat clar în fața adversarei ei mult mai slab clasate din turul al doilea. Simona este marea favorită a acestei ediții de la Roland Garros, iar azi o va întâlni, în direct pe Eurosport, pe buna ei prietenă, Irina Begu. Ieri, Simona a mai primit o veste legată de partea ei de tablou. Marketa Vondrousova, finalista de anul trecut, pe care Simona o putea întâlni în optimile de finală, a fost eliminată de către Iga Swiatek.
Azarenka venea după un turneu Roma destul de bun, cu victorii încurajatoare. Ea a fost eliminată la Roma de către Garbine Muguruza în sferturile de finală. În turul al treilea la Paris, Anna Karolina Schmiedlova are șanse uriașe de a trece mai departe dacă joacă în aceeași manieră. Ea o va întâlni în continuare la Roland Garros pe câștigătoarea meciului dintre Nadia Podoroska și Yulia Putintseva.
Bogdan, eliminată de Azarenka în turul 1 la Roland Garros! Românca a servit pentru meci în setul 2
23/05/2022 LA 14:22