Irina Begu, OUT în optimi la Roland Garros! Ultima româncă rămasă în concurs, învinsă de Pegula

Actualizat 30/05/2022 la 18:53 GMT+3

Irina Begu a fost eliminată în optimile de finală la Roland Garros de către Jessica Pegula, după ce a câștigat setul inaugural. România rămâne fără nicio reprezentată pe tabloul principal de simplu.

Rezumatul victoriei senzaționale obținute de Irina Begu în turul 3 la Roland Garros, cu Jeanjean

GAME, SET & MECI. Irina Begu este eliminată în optimile de finală la Roland Garros de către Jessica Pegula, cu scorul de 6-4, 2-6, 3-6, după două ore și 9 minute de joc. Irina și-a egalat astfel performanța atinsă și în 2016 la Paris, optimile de finală. Aceasta a fost cea de-a treia întâlnire directă dintre Begu și Pegula și prima victorie a americancei în fața româncei.
  • 3-5. Irina rămâne în meci, iar Pegula va servi pentru a se califica în sferturi.
  • 2-5. Pegula își face serviciul, iar Irina va servi în continuare pentru a rămâne în meci.
  • 2-4. Irina Begu își face serviciul și rămâne la 2 game-uri în spatele Jessicăi Pegula.
  • 1-4. Pegula își face serviciul fără probleme și e la două game-uri distanță de calificarea în sferturi la Paris.
  • 1-3. Irina Begu nu reușește să-și facă serviciul, iar Pegula obține break-ul în setul decisiv.
  • 1-2. Pegula rămâne în față după un game de serviciu dificil.
  • 1-1. Irina Begu reușește un game de serviciu foarte bun și egalează la 1.
  • 0-1. Jessica Pegula salvează 3 mingi de break și își face serviciul.

Irina Begu, raliu spectaculos câștigat cu Jessica Pegula la Roland Garros

• Începe setul decisiv.
  • 2-6. Jessica Pegula câștigă setul al doilea după 37 de minute de joc și trimite meciul în decisiv.
  • 2-5. Pegula își face serviciul, iar Irina va servi în continuare pentru a rămâne în manșa a doua.
  • 2-4. Irina își face serviciul și rămâne la 2 game-uri în spatele Jessicăi Pegula.
  • 1-4. Pegula își face cu ușurință serviciul și ia distanță în manșa secundă.
  • 1-3. Jessica Pegula obține break-ul în setul secund.
  • 1-2. Jessica Pegula își face serviciul și rămâne în față.
  • 1-1. Irina Begu egalează după un game perfect de serviciu.
  • 0-1. Jessica Pegula începe bine setul secund și își face serviciul.
  • Începe setul secund, cu Jessica Pegula la serviciu.
  • 6-4. Irina Begu câștigă primul set cu Jessica Pegula după 43 de minute de joc.

Irina Begu a câștigat primul set al confruntării cu Jessica Pegula la Roland Garros, 6-4

• 5-4. Excelent! Irina Begu obține un nou break și va servi pentru set!
  • 4-4. Irina Begu slăbește nivelul la serviciu, iar Pegula face break-ul.
  • 4-3. Pegula își face serviciul și rămâne aproape.
  • 4-2. Irina Begu rămâne în față, după un game de serviciu cu emoții.
  • 3-2. Pegula își face serviciul și rămâne la doar un game în spatele Irinei.
  • 3-1. Irina Begu servește în continuare foarte bine și rămâne în față.

Irina Begu, punct superb la fileu în meciul cu Jessica Pegula la Roland Garros

• 2-1. Jessica Pegula revine de la 0-30 și-și face serviciul pentru prima dată în meci.
  • 2-0. Irina Begu servește excelent și-și consolidează break-ul.
  • 1-0. Irina Begu începe meciul cu break!

Irina Begu a început meciul cu Jessica Pegula cu break, în optimi la Roland Garros

UPDATE / Jessica Pegula va începe meciul la serviciu.
UPDATE / Ruud a încheiat meciul cu Hurkacz în 4 seturi, după două ore și 32 de minute de joc. În curând vor intra pe teren Irina Begu și Jessica Pegula.
UPDATE / În curând va începe meciul dintre Ruud și Hurkacz la Roland Garros. După acest meci va intra pe teren Irina Begu, care o întâlnește pe favorita numărul 11, Jessica Pegula.
Știre inițială
Irina Begu și-a egalat cea mai bună performanță din carieră într-un Grand Slam, românca reușind calificarea în faza optimilor de finală la cel de-al doilea turneu de Grand Slam al anului. Sportiva de pe locul 63 WTA a trecut în două seturi, scor 6-1, 6-4, de Leolia Jeanjean (locul 227 WTA), una dintre favoritele gazdelor, iar pentru un loc în sferturi o va înfrunta pe Jessica Pegula.

Begu, surprinsă că o va întâlni pe Pegula la Roland Garros

La conferința de presă de după meciul cu Jeanjean, Irina Begu s-a arătat surprinsă că nu va juca împotriva Igăi Swiatek, spunând că se aștepta ca următoarea sa adversară să fie poloneza din fruntea clasamentului WTA.
"Pe bune? Am crezut că joc cu Swiatek (râde). Nu știu de ce am crezut asta, nu mă uit pe tablou înainte de turnee, dar eu eram pregătită pentru Swiatek acum (râde)", a declarat Begu.
Ulterior, într-un interviu exclusiv pentru Eurosport România, sportiva de 31 de ani a vorbit despre duelul din optimi, cu mențiunea că la acel moment nu se disputase încă disputa din turul 3 dintre Pegula și Zidansek, câștigat în cele din urmă de jucătoarea din SUA.
"Nu am preferințe cu privire la adversara din optimi. Am jucat recent cu Pegula, știu cum joacă. Cu Zidansek, în schimb, nu am jucat niciodată. Mă voi uita la meciul lor și voi încerca să mă pregătesc cât mai bine pentru partida din optimi, indiferent de cine o să câștige", a spus Irina Begu.

Begu, primele impresii după calificarea în optimi la Roland Garros, pentru a doua oară în carieră

Irina Begu bate la porțile top 30 WTA

Prin parcursul excelent de la Roland Garros, românca va încasa un cec de peste 213.300 de euro. Suma ar putea crește la circa 368.500 de euro dacă Irina Begu va trece și de următoarea adversară, obținând în premieră calificarea în sferturile de finală ale unui turneu de Grand Slam.
Dar, poate mai important decât sumele puse în joc, Irina Begu și-a semnat revenirea în TOP 50 WTA, indiferent ce se întâmplă de acum înainte la Roland Garros. Begu e în prezent pe locul 42 WTA, iar un succes cu Pegula ar duce-o în preajma locului 30, urmând să depășească sportive precum Svitolina sau Kvitova.
O victorie azi ar duce-o pe Irina peste Sorana Cîrstea în clasament, Begu urmând a deveni a doua rachetă a României, după buna sa amică, Simona Halep.

Begu, replică genială pentru Jeanjean la fileu! Cum a redus la tăcere publicul de la Roland Garros

Irina Begu - Jessica Pegula, în optimile Roland Garros. Ce anticipează specialiștii

Specialiștii de la lastwordonsports.com au prefațat disputa și, deși o văd favorită pe sportiva din SUA, se așteaptă la un duel echilibrat, în care micile detalii vor face diferența.
Fraser
Pegula și-a îmbunătățit jocul cu fiecare tur trecut la Roland garros. Sportiva din SUA performează foarte bine în turneele mari și nu întâmplător a ajuns în săptămâna a doua la Roland garros. Begu a fost și ea impresionantă în ultimul meci, deși adversara - Jeanjean - nu i-a pus mari probleme. Totuși, românca e extrem de talentată și e mai adaptată la zgură decât Pegula. Va fi un meci extrem de strâns, dar Pegula are mai multe arme pentru a ajunge în sferturi. Predicție: Victorie Pegula, în 3 seturi.
Jakub
Pegula este la porțile TOP 10 WTA și o victorie în optimi la Roland Garros i-ar cimenta și mai mult poziția în ierarhie. Begu a câștigat precedentele meciuri directe, dar acestea au avut loc pe hard. Românca, în vârstă de 31 de ani, e pentru prima oară în optimi într-un Grand Slam în ultimii 6 ani, astfel că va avea o presiune mare. Cred că Pegula e ușor favorită, dar nu ar fi exclusă o surpriză. Predicție: Victorie Pegula, în 3 seturi.
Jim
Având în vedere cât de multe surprize au fost la Roland Garros, anul acesta, pe tabloul feminin, e greu să spui cu certitudine că Jessica va merge mai departe. Pe hârtie, ea e însă favorită. Begu este o jucătoare solidă, care a făcut o primă săptămână bună la Paris, dar Pegula e într-o formă excelentă și are o experiență mai mare în meciuri cu miză. Predicție: Victorie Pegula, în 2 seturi.
Deși o întâlnește pe favorita numărul 11 în optimile de finală, bilanțul întâlnirilore directe îi este favorabil româncei. Begu și Pegula s-au întâlnit până acum în circuit de două ori, iar românca a ieșit de fiecare dată învingătoare.
Prima întâlnire a avut loc la Indian Wells 2020, acolo unde Irina s-a impus cu scorul de 7-5, 6-1 în optimile de finală. Al doilea duel direct a avut loc Melbourne Summer Set 2, chiar la începutul acestui an. Și de data aceasta, Irina a ieșit învingătoare, ea impunându-se cu scorul de 7-6 (5), 6-3 în primul tur.
Confruntarea Irina Begu - Jessica Pegula va avea loc azi, pe Suzanne Lenglen, după ora 16:00. Duelul singurei reprezentante a României rămasă pe tabloul de simplu feminin va fi în direct pe Eurosport și Eurosport Player, după Kasatkina - Giorgi și Ruud - Hurkacz.