Roland Garros, ziua a 11-a. Dueluri cu repetiție: Djokovic - Carreno Busta și Tsitsipas - Rublev

Cezara Paraschiv

Actualizat 07/10/2020 la 09:41 GMT+3

Roland Garros 2020: Astăzi, în direct pe Eurosport și Eurosport Player, se completează tabloul semifinalelor. Analizăm ce dueluri ne rezervă programul zilei a 11-a de la ultimul turneu de Mare Șlem al anului.

Rublev - Tsitsipas | Tennis | ESP Player Feature

1. Roland Garros 2020, ziua a 11-a: Stefanos Tsitsipas (#5) – Andrey (#13), 1-2 la"directe", pe Eurosport 1 și Eurosport Player

În ziua 1 a Roland Garros-ului, acești doi jucători de 22 de ani se duelau pe viață și pe moarte, la aproximativ 900 km depărtare, în finala de la Hamburg. Zece zile mai târziu, Tsitsipas și Rublev își reiau rivalitatea pe zgura de pe centralul “Philippe Chatrier”, miza fiind o primă prezență a carierei în semifinale.
Tsitsipas este un jucător de atac pur-sânge. Rublev – un zid mobil, cu veleități defensive excelente și abilități de a accelera impresionante, un “Ferrer 2.0”, după cum sugestiv explică tennis.com, într-un foarte incitant articol despre tipologia jucătorului de tenis al prezentului și țintele pe care ar trebui să și le stabilească puștii care abia se apucă de tenis.
În Germania, la primul lor duel pe zgură, grecul a servit pentru victorie la 5-4 în setul decisiv, însă rusul nu l-a lăsat să se apropie la mai mult de trei puncte de victorie, la fel ca și în game-ul precedent, pe lansarea sa. De fapt, din momentul în care Tsitsipas s-a desprins la 5-3 pe tabelă, ajungând la un game de victorie, acesta n-a mai câștigat decât trei puncte până la finalul meciului.
Tsitsipas și Rublev au plecat într-o goană spre Paris, iar acomodarea în capitala Franței a fost grea. Ambii s-au trezit că aleargă după adversari în primul tur, la 0-2 la seturi. Dar ritmul a venit natural. Iar victoriile s-au înlănțuit mai departe – cu un plus pentru grec, care mai departe nu a făcut vreun pas greșit.
Cu opt luni mai mare decât Tsitsipas, Rublev a avut ghinionul de a avea de tras cu accidentările, care i-au stopat ascensiunea în circuit. Astfel, experiența înclină mai degrabă balanța în favoarea lui Stefanos, care, la Australian Open, a dat piept în plin cu aerul rarefiat din semifinale. Rublev este un caz aparte, un fost campion al juniorilor, care până în 2020 nu câștigase pe tabloul principal al seniorilor la French Open. Anul acesta a fost însă unul de vis pentru sportivul din Rusia: 29 de victorii în sezon, trei titluri și o serie curentă de nouă victorii pe zgură.
Rublev și Tsitsipas se știu din vremea junioratului, de când au lansat o frumoasă rivalitate. Iar după ce carierele lor au luat traiectorii diferite, rusul l-a prins din urmă pe grec. În 2019, în primul tur de la US Open, Rublev l-a învins pe Tsitsipas. Însă grecul câștigase semifinala NextGen Finals, cu un an înainte. Înainte de meciul direct din sferturi, rusul a anunțat: “sper să arătăm un joc de nivel bun, să facem un meci bun și sper ca lumea să savureze momentul”.

2. Roland Garros 2020, ziua a 11-a: Petra Kvitova (#7) – Laura Siegemund, 1-0 la "directe", pe Eurosport 1 și Eurosport Player

“Veteranele” din sferturile de la Roland Garros se înfruntă în meci direct pentru un loc în semifinale. Kviotva, 30 de ani, știe exact cum se câștigă un titlu de Mare Șlem, având două trofee deja la Wimbledon. Siegemund, 32 de ani, s-a calificat în premieră în săptămâna a doua la un Grand Slam.
Pentru Kvitova însă, victoriile din fazele superioare ale marilor turnee sunt bine însiropate în emoții. Atacul din decembrie 2016 îi dezlănțuie uneori un val de amintiri, pe care încă e greu să le gestioneze. Iar relația sa cu zgura e complicată. Totuși, la opt ani de la ultima sa vizită în sferturi la Paris, cehoaica este îndreptățită să spere că poate da lovitura cea mare pe "Chatrier".

3. Roland Garros 2020, ziua a 11-a: Sofia Kenin (#4) – Danielle Collins, 0-3 la "directe", pe Eurosport 1 și Eurosport Player

Acest duel sută la sută american pentru un loc în careul de ași de la Roland Garros era aproape imposibil de prezis la startul turneului. Kenin și Collins sunt două jucătoare pe care le leagă faptul că și-au trăit clipele de glorie ale carierei la Australian Open.
Cea mai bine clasată jucătoare rămasă în cursa pentru Cupa "Suzanne Lenglen", Kenin și-a intrat în ritm din mers, după un start în sezonul pe zgură de coșmar, la Roma (americanca nu a reușit să îi câștige vreun game Victoriei Azarenka). Kenin a pornit cu frâna de mână trasă și la Roland Garros, însă principalul său atu la Paris nu a fost forma stelară, ci mai degrabă felul în care s-a capacitat și a reușit să smulgă game cu game, victorie cu victorie. În ultimii doi ani, Kenin și-a îmbunățit simțitor jocul pe zgură, iar Grand Slam-urile sunt un fel de specialitatea casei (a adunat 14 victorii în acest sezon, cu o singură înfrângere - și asta în condițiile în care, cu excepția unui al doilea titlu câștigat în circuit, nu a mai legat victorii în vreun alt turneu după succesul de la Melbourne.
Danielle Collins este o apariție la fel de surprinzătoare în careul de ași, însă americanca pare că a prins aripi sub îndrumarea lui Nicolas Almagro, începută în urmă cu o săptămână. Victoriile muncite obținute în fața spaniolei Garbine Muguruza și a tunisiencei Ons Jabeur au scos la iveală din nou calitățile sale de mare luptătoare.
Danielle Collins nu a pierdut până acum set în meciurile directe cu Sofia Kenin, fapt care face duelul de miercuri și mai interesant.

4. Roland Garros 2020, ziua a 11-a: Novak Djokovic (#1) - Pablo Carreno Busta (#17), 3-1 la "directe", pe Eurosport 1 și Eurosport Player

Novak Djokovic îl va avea ca adversar pe Carreno Busta pentru a doua oară în patru săptămâni, tot în săptămâna a doua a unui turneu de Mare Șlem. Spaniolul i-a "stricat" sârbului bilanțul perfect în sezon, dar și cursa de urmărire a lui Nadal și Federer în ceea ce privește totalul de titluri de Grand Slam.
Sârbul este neînvins pe teren în acest sezon, însă meciul cu ibericul de la New York a fost chiar cel care s-a soldat cu descalificarea sa, înainte de încheierea primului set. Spaniolul urma la serviciu, având break avantaj, când Djokovic a lovit din greșeală arbitra de linie cu o minge aruncată în spate. Spaniolul reușise un joc bun, iar sârbul a răbufnit nervos de mai multe ori de-a lungul acelui set, înainte de incidentul care l-a scos din turneu.
Djokovic a revenit însă în forță după acel extrem de controversat moment, câștigând titlul la Masters-ul de la Roma și având un parcurs extrem de autoritar la Paris, pe un culoar foarte favorabil până în optimi, unde însă, în fața lui Khachanov, a arătat o formă de joc excelentă. Per total, sârbul nu a pierdut decât 25 de game-uri la acest ultim turneu de Mare Șlem al anului. Djokovic vizează a 10-a prezență în semifinale la Roland Garros, în timp ce spaniolul speră la o primă prezență în semifinale la a Paris, a treia per total a carierei în Grand Slam-uri.
Ultimul duel direct jucat pe zgură, la Monte Carlo, în 2017, a marcat singurul set câștigat pe teren de Carreno Busta.
Programul meciurilor de la Roland Garros de pe Eurosport vă este oferit de OPPO.