UPDATE / Iga Swiatek a primit o replică solidă din partea Martei Kostyuk, dar campioan en-titre a obținut o victorie în 2 seturi, scor 6-3, 6-4. În faza următoare, poloneza va da piept cu Maria Sakkari, care a trecut mai devreme de Sofia Kenin, scor 6-1, 6-3.
Tabloul sferturilor de finală
  • Cori Gauff - Barbora Krejcikova
  • Maria Sakkari - Iga Swiatek
  • Elena Rybakina - Anastasia Pavlyunchenkova
  • Tamara Zidansek - Paula Badosa
Roger Federer, nerăbdător să revină în competiții! Ce spune despre parcursul lui Djokovic din 2021
ACUM 6 ORE
UPDATE / Rafael Nadal este ultimul jucător calificat în sferturile de finală de la Roland Garros. Ibericul l-a învins în 3 seturi pe italianul Jannik Sinner, scor 7-5, 6-3, 6-0 și va juca pentru un loc în semifinale contra lui Diego Schwartzman.
Tabloul sferturilor de finală de la Roland Garros
  • Novak Djokovic - Matteo Berrettini
  • Rafael Nadal - Diego Schwartzman
  • Stefanos Tsitsipas - Daniil Medvedev
  • Alexander Zverev - Alejandro Davidovich Fokina
UPDATE / Sofia Kenin (4 WTA) s-a oprit în optimile de finală de la Roland Garros, după ce a fost învinsă în 2 seturi de Maria Sakkari (18 WTA). Primul set a fost fără istoric, elena impunându-se cu 6-1 după numai 26 de minute. Nici în startul manșei secunde americanca nu și-a revenit și Sakkari s-a distanțat repede la 5-1. Kenin a salvat o minge de meci la acel scor și apoi a recuperat unul dintre break-uri, dar nu a mai putut reveni și a pierdut cu 1-6, 3-6, după o oră și 9 minute de joc.
UPDATE / Campion la ediția din 2016, Novak Djokovic a produs în optimile de finală de la Roland Garros o revenire de legendă în meciul cu italianul Lorenzo Musetti. Marele campion sârb a fost condus cu 2-0 la seturi de puștiul italian de pe locul 76 ATP, ambele câștigate la tiebreak după două ore și 20 de minute de joc. În final, Novak Djokovic s-a impus cu scorul de (7) 6-7, (2) 6-7, 6-1, 6-0, 4-0 (retragere), după trei ore și 28 de minute de joc.
UPDATE / Djokovic defilează în acest moment. Nole câștigă cu 6-0 setul al patrulea, după 19 minute de joc. Urmează setul 5!
UPDATE / Excepțional nivel de joc arătat de Djokovic în setul 3! Nole se impune cu scorul de 6-1, după doar 28 de minute de joc. Urmează setul 4 pe Arena Philippe Chatrier.
UPDATE / Lorenzo Musetti face 2-0 la seturi! Italianul îl conduce pe Novak Djokovic cu 7-6, 7,6, după două ore și 20 de minute de joc.
UPDATE / Diego Schwartzman se califică în sferturile de finală la Roland Garros după ce trece de Jan-Lennard Struff, scor 7-6 (9), 6-4, 7-5, la capătul unui meci care a durat trei ore și 4 minute de joc. Argentinianul se va duela în continuare la Paris cu învingătorul partidei Nadal - Sinner.
UPDATE / Novak Djokovic este condus pe Arena Philippe Chatrier. Sârbul a cedat primul set în fața lui Lorenzo Musetti cu scorul de (7) 6-7, după o oră și 15 minute de joc.
UPDATE / La doar 17 ani, Coco Gauff s-a calificat, luni, în sferturile de finală la Roland Garros 2021, scor 6-3, 6-1, în fața tunisiencei Ons Jabeur, după 54 de minute de joc. Gauff a ajuns în premieră în sferturile de finală ale unui turneu de Grand Slam și o face într-un mare fel, fără set pierdut. În sferturile de finală, Cori Gauff se va duela cu Barbora Krejcikova.
Coco Gauff este cea mai tânără sportivă care ajunge în sferturile de finală ale unui turneu de Grand Slam din 2006 de la Roland Garros (Nicole Vaidisova). În plus, ea e cea mai tânără sportivă din SUA care ajunge în sferturile Rland Garros din 1993, de la Jennifer Capriati. Gauff este și cea mai tânără sportivă din SUA care ajunge în sferturile unui turneu de Grand Slam de la Venus Williams în 1997 la US Open.
UPDATE / Finalistă la ediția din 2018, atunci când a fost învinsă de Simona Halep în trei seturi, Sloane Stephens a fost învinsă categoric în optimile de finală la Roland Garros 2021 de către Barbora Krejcikova, campioană la Strasbourg în urmă cu două săptămâni. Cehoaica s-a impus cu scorul de 6-2, 6-0, la capătul unui meci care a durat o oră și 8 minute de joc. Acum, cehoaica de pe locul 33 WTA se va duela în sferturile de finală de la Paris cu învingătoarea partidei dintre Ons Jabeur și Coco Gauff.
Știre inițială
Cu siguranţă mulţi aşteptau cu nerăbdare duelul Federer - Berrettini din optimile Roland Garros, însă elveţianul a decis să se retragă, pentru a se proteja înainte de Wimbledon. Decizia e una controversată, dar e de înţeles, în contextul în care All England Club va fi ultima şansă reală pentru "Swiss Maestro" să mai câştige un Grand Slam. Roger nu se aştepta probabil să ajungă în a doua săptămână la Paris, iar duelul din turul 3, cu Koepfer, întins pe 3 ore şi 39 de minute, l-a stors de energie pe elveţian. Ca atare, Berrettini va merge fără luptă în ultimii 8, dar chiar şi aşa Roland Garros propune pentru luni o serie de partide de mare interes.

Djokovic - Musetti la Roland Garros | Ce vrăji mai face Lorenzo

Fără set pierdut la Roland Garros în primele trei tururi, Djokovic se gândeşte fără doar şi poate la o eventuală semifinală cu Nadal, marea provocare pentru un al doilea titlu la Paris.
Dar, până la duelul cu marele său rival, Nole trebuie să treacă de talentatul Musetti. În vârstă de doar 19 ani, tânărul Lorenzo e capabil să scoată din "joben" lovituri incredibile, mulţi specialiştii fiind de acord că primele două cele mai frumoase lovituri de la Roland Garros 2021 îi aparţin.
Sârbul e evident mare favorit, nu doar din punct de vedere al valorii şi al experienţei superioare, dar şi ca urmare a faptului că Musetti a avut un meci de peste 3 ore cu Cecchinato, în turul anterior, la capătul căruia s-a prăbuşit epuizat.
Cei doi nu s-au mai întâlnit până în prezent, dar cu siguranţă că italianul e capabil să îi pună probleme numărului unu mondial, dacă s-a recuperat din punct de vedere fizic după confruntarea de sâmbătă.
Ciocnirea dintre cei doi va avea loc pe Philippe Chatrier, probabil de la ora 15:00 (e a doua partidă programată pe central).

Nadal - Sinner la Roland Garros | Rafa, mare favorit

De 13 ori campion la Roland Garros, Nadal şi-a regăsit cea mai bună formă în această primăvară, pierzând o singură dată pe zgură în ultimele 16 partide (la Zverev, la Madrid).
"Matadorul" nu a pierdut încă set la Paris la ediţia din acest an şi mulţi sunt de părere că doar o zi perfectă a lui Djokovic sau Tsitsipas pot să îl oprească pe cel mai titrat jucător de tenis din istorie din drumul spre Grand Slamul cu numărul 21.
Totuşi, confruntarea de luni cu Sinner nu e nici pe departe o formalitate. Italianul e deja între primii 20 în lume de ceva timp şi destui îl văd cel mai puternic din NextGen, un viitor număr unu mondial. Problema lui Jannik e că e în continuare puţin inconstant şi mai are de lucrat la serviciu. Acest din urmă factor nu ar trebui să fie, însă, decisiv pe zgură.
Cu un moral de fier, Sinner a revenit în turul întâi de la 1-2 la seturi cu Herbert, iar în următoarele două partide a evoluat în multe momente la capacitate maximă. Dacă va juca în aceeaşi notă şi cu Nadal, nu ar trebui să ne aşteptăm neapărat la un duel dinainte câştigat de iberic, chiar dacă e evident că acesta porneşte drept mare favorit.
Cei doi s-au întâlnit de două ori în meciuri directe, de fiecare dată pe zgură, fără ca Sinner să câştige vreun set. Anul trecut, Rafa se impunea în sferturile de la Paris cu 7-6, 6-4, 6-1, în ceea ce a reprezentat cea mai bună comportare a tânărului de 19 ani într-un Grand Slam.
Duelul de luni are loc pe Philippe Chatrier, nu înainte de 17:00.

Schwartzman - Struff | Cel mai echilibrat duel

Schwartzman e un jucător care excelează pe zgură, dar această primăvară a fost una oscilantă pentru cel mai scund jucător rămas în concurs, la Roland Garros. Diego a pierdut în primul tur la Roma şi Lyon, în competiţii succesive, dar a etalat un cu totul alt joc la Paris. Şi-a adunat forţele şi s-a concentrat excelent, trecând în minimum de seturi de fiecare adversar întâlnit până acum.
De partea cealaltă, Struff e una din marile surprize ale tabloului masculin, pentru că a reuşit în primul tur să îl elimine în decisiv pe Rublev. Germanul, clasat pe locul 42 mondial, e într-o formă de zile mari, în turul anterior trecând de Alcaraz, puştiul minune al Spaniei, extrem de uşor, 6-4, 7-6, 6-2.
Disputa dintre Schwartzman şi Struff e a doua a zilei pe Suzanne-Lenglen, astfel că va începe în jurul orei 14:00. Cei doi s-au întâlnit de două ori până acum, împărţindu-şi victoriile. Unul din dueluri a avut loc pe zgură, la Monte Carlo, în 2017, iar Diego s-a impus clar, 6-3, 6-0.
Programul zilei la Roland Garros
Fiecare turneu ATP Masters 1000 și toate cele patru turnee de Mare Șlem sunt în direct, la cerere și fără reclame pe Eurosport Player.
Orice lovitură de la Roland Garros de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.
Bollettieri, sfat pentru Emma Răducanu! De ce nu poate fi considerată încă o mare campioană
ACUM 11 ORE
Cât câștigă în prezent Emma Răducanu din contractele cu Nike și Wilson și ce oferte are pe masă