• Matteo Berrettini - Taro Daniel 6-0, 6-4, 4-6, 6-4
  • Kevin Anderson - Soonwoo Kwon 5-7, 4-6, 6-2, 6-7
  • Lucas Pouille - Pablo Cuevas 3-6, 1-6, 3-6
  • Novak Djokovic - Tennys Sandgren 6-2, 6-4, 6-2
Final de an în tenisul feminin. Bornele unui 2021 cum nu a mai fost altul în circuitul WTA
  • Carla Suarez Navarro - Sloane Stephens 6-3, 6-7, 4-6
UPDATE / Novak Djokovic încheie ziua a treia de la Roland Garros cu o victorie clară contra lui Sandgren.
UPDATE / Carla Suarez Navarro a revenit pe teren după ce a învins cancerul. Jucătoarea din Spania a pierdut scor 1-2, cu Sloane Stephens.
UPDATE / Novak Djokovic se impune și în setul 2, scor 6-4.
UPDATE / Novak Djokovic a câștigat clar primul set cu Sandgren, scor 6-2!
UPDATE / Novak Djokovic joacă în acest moment pe Eurosport 1 și Eurosport Player contra locului 66 ATP, Tennys Sandgren. Este a patra întâlnire dintre cei doi, iar sârbul a câștigat de fiecare dată până acum.
UPDATE / Petra Kvitova s-a retras de la Roland Garros. "Este mai înțelept așa!"
UPDATE / Rafa Nadal s-a impus în cele din urmă și merge în turul al doilea de la Roland Garros.
UPDATE / Al doilea set aparține tot lui Nadal! Spaniolul l-a dominat clar pe Popyrin, căruia nu pare să îi mai intre nicio lovitură. Marșul spre victorie continuă.
UPDATE / Rafa Nadal și-a adjudecat primul set! singur break l-a despărțit pe numărul trei mondial față de numărul 62 mondial. Chiar și așa, victoria lui Rafa nu este sub semnul întrebării în aceste momente, chiar dacă începutul nu a fost neapărat unul furtunos. Rafa a câștigat primul set cu Popyrin cu 6-3.
UPDATE / Rafa Nadal debutează chiar acum la Paris în direct pe Eurosport 1 și Eurosport Player. Spaniolul poate câștiga anul acesta la Paris cel de-al 21-lea Grand Slam din carieră, depășindu-l astfel pe Roger Federer. Nadal joacă împotriva lui Alexei Popyrin, un australian de doar 21 de ani clasat pe locul 62.
UPDATE / Gael Monfils a făcut spectacol pe arena Suzanne-Lenglen și a reușit în cele din urmă să treacă de Albert Ramos-Vinolas în patru seturi. Favoritul publicului a pierdut cu 1-6 primul set și părea să aibă un meci de coșmar, însă a revenit senzațional spre deliciul spectatorilor și s-a impus în cele din urmă câștigând următoarele trei seturi 7-6, 6-4, 6-4.
UPDATE / Aslan Karatsev (26 WTA) își continuă parcursul bun din acest sezon. Rusul s-a calificat în turul doi la Paris după ce l-a învins în 3 seturi pe americanul Jenson Brooksby (163 ATP), scor 6-3, 6-4, 6-4. Rusul va întâlni mai departe un veteran al circuitului, și anume învingătorul disputei Philipp Kohlschreiber - Fernando Verdasco.
UPDATE / Elina Svitolina (6 WTA) s-a calificat în turul secund, dar partida contra franțuzoaicei Oceane Babel (1111 WTA) a fost mai dificilă decât părea pe hârtie. Jucătoarea de numai 17 ani a oferit o replică mai mult decât lăudabilă, mai ales în setul doi, când a condus cu 5-2. Experiența Svitolinei s-a văzut în final, ucraineanca impunându-se cu 6-2, 7-5, după o oră și 18 minute de joc. În turul secund, Svitolina o va întâni pe Ann Li, care a trecut de Margarita Gasparyan cu 6-0, 6-1, în cel mai scurt meci de până acum de la Roland Garros (47 de minute).
UPDATE / Finalistă la Australian Open anul acesta, Jennifer Brady, favorita numărul 13, s-a calificat în turul 2 după ce a învins-o pe Anastasija Sevastova, scor 6-3, 6-3, după o oră și 20 de minute de joc. Americanca se va duela în continuare cu favorita gazdelor, Fiona Ferro.
UPDATE / Ons Jabeur, a 25-a favorită, s-a calificat în turul al doilea la Roland Garros după ce a trecut de Yulia Putintseva, scor 7-5, 6-2, după o oră și 21 de minute de joc. Sportiva din Tunisia se va duela în turul al doilea cu Astra Sharma, care din păcate a învins-o în turul inaugural pe Irina Bara în minimum de seturi.
UPDATE / Maria Sakkari, a 17-a favorită de pe tabloul de simplu feminin, s-a calfiicat în turul al doilea după ce a trecut de ucraineanca Katarina Zavatska, scor 6-4, 6-1, după o oră și 29 de minute de joc. În continuare, sportiva din Grecia se va duela cu italianca Jasmine Paolini, 91 WTA.
Știre inițială
A treia zi de concurs de la Roland Garros 2021 ne propune câteva partide fascinante, printre care duelurile a doi români pe tabloul principal, Irina Bara pe tabloul principal de simplu feminin, și Horia Tecău pe tabloul de dublu masculin, dar și alte meciuri excelente.
Fiecare turneu ATP Masters 1000 și toate cele patru turnee de Mare Șlem sunt în direct, la cerere și fără reclame pe Eurosport Player.
Atenția ni se va concentra în prima zi de concurs pe duelurile finaliștilor de anul trecut, Rafael Nadal, campion de 13 ori la Paris, cu Alexei Popyrin, și Novak Djokovic cu Tennys Sandgren.