Simona Halep - Paula Badosa în turul 2 la Madrid! Meci de gală pe zgura de la Caja Magica

Publicat 28/04/2022 la 16:38 GMT+3

Simona Halep a trecut de Shuai Zhang, iar în turul 2 va avea o misiune foarte dificilă la Madrid: va da peste favorita numărul 2, Paula Badosa.

Simona Halep

Dublă campioană la Madrid, Simona Halep a revenit cu o victorie în circuit, 6-2, 6-3 cu chinezoaica Shuai Zhang, joi, în prima rundă a turneului WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 6.575.560 de euro, după mai bine de o lună de pauză din cauza unei accidentări. Halep (30 ani, 21 WTA) a câştigat în doar 70 de minute primul său meci după începerea colaborării cu antrenorul Patrick Mouratoglou.
Acum, în turul al doilea, Simona Halep va avea o misiune foarte dificilă și va da peste favorita numărul 2, Paula Badosa, care a trecut în primul tur de Veronika Kudermetova cu scorul de 6-3, 6-0, la capătul unui meci care a durat o oră și 6 minute de joc. Aceasta va fi prima întâlnire din circuit pentru Halep și Badosa.

Simona Halep, care nu mai jucase de la Indian Wells (mijlocul lunii martie), are acum 3-2 în meciurile directe cu Zhang (33 ani, 40 WTA). Halep câştigase prima şi ultima partidă, în 2012, în primul tur la Indian Wells, cu 6-1, 6-1, respectiv în 2019, în sferturi la Wimbledon, cu 7-6 (4), 6-1, în drumul său către trofeu.
Zhang s-a impus de două ori în 2016, în primul tur la Australian Open, cu 6-4, 6-3, şi în optimi la Beijing, cu 6-0, 6-3. Campioană la Madrid în 2016 şi 2017 şi finalistă în 2019, Halep şi-a asigurat un cec de 45.095 de euro şi 65 de puncte WTA.