Simona Halep se oprește în sferturi la Madrid! Românca, învinsă clar de Ons Jabeur la Caja Magica

Actualizat 04/05/2022 la 14:16 GMT+3

După 3 meciuri foarte bune, Simona Halep s-a oprit în sferturile de finală la Madrid. Campioană în 2016 și 2017 la Caja Magica, Simona a cedat în fața favoritei numărul 8, Ons Jabeur.

Simona Halep

GAME, SET & MECI! Simona Halep s-a oprit în sferturile de finală la turneul de 1000 de puncte de la Madrid. Fostul lider mondial din WTA a cedat în fața tunisiencei Ons Jabeur cu scorul de 3-6, 2-6, la capătul unui meci care a durat o oră și 10 minute de joc. Ocupanta locului 10 se va duela pentru un loc în marea finală cu învingătoarea meciului dintre Alexandrova și Anisimova.
  • 2-5. Simona Halep mai pierde un game, iar Jabeur va servi pentru calificarea în semifinale.
  • 2-4. Un nou game de retur în care Simona a avut șanse, dar Jabeur a revenit și și-a păstrat avantajul.
  • 2-3. Jabeur face break-ul și e în față și în setul 2.
  • 2-2. Simona Halep a avut câteva șanse foarte bune pe serviciul advers, însă Jabeur trece testul cu brio și egalează la 2.
  • 2-1. Mult mai bine din partea Simonei, care ridică nivelul de joc cu fiecare punct disputat.
  • 1-1. Jabeur egalează la 1, după un game de serviciu la 0.
  • 1-0. Simona Halep reușește un prim game de serviciu foarte bun în debutul setului secund.
  • Începe setul 2.
  • 3-6. Ons Jabeur câștigă primul set la Madrid, după 35 de minute de joc. Este primul set pierdut de Simona la ediția din 2022.
  • 3-5. Simona Halep rezistă în fața tunisiencei, care va servi pentru a încheia setul inaugural.
  • 2-5. Jabeur face game după game, iar greșelile se înmulțesc de partea Simonei, care va servi pentru a rămâne în primul set.
  • 2-4. Jabeur obține break-ul și e la doar 2 game-uri distanță de câștigarea primului set. Simona Halep a scăzut din intensitate.
  • 2-3. Jabeur revine la conducere fără mari emoții pe propriul serviciu.
  • 2-2. Din păcate, Simona nu poate să-și consolideze break-ul și e egalată de Ons Jabeur.
  • 2-1. Excelentă luptă din partea Simonei Halep, care obține primul break al meciului din sferturile de finală.
  • 1-1. Simona Halep începe cu dreptul acest meci pe propriul serviciu.
  • 0-1. După ce a pierdut primul punct, Ons Jabeur s-a redresat și a câștigat cu 40-15 primul game al partidei.
UPDATE / Simona Halep a câștigat tragerea la sorți și a ales să returneze în primul game al meciului.
UPDATE / Începe în curând meciul din sferturile de finală dintre Simona Halep și Ons Jabeur. Românca va căuta să obțină cea de-a 31-a victorie la Caja Magica.
Știre inițială
Simona Halep e la un pas de "careul de ași" de la Madrid, competiție unde majoritatea specialiștilor o consideră mare favorită. Asta pentru că Iga Swiatek, numărul unu mondial, nu e la start, iar românca a arătat o formă senzațională, "măturând" în turul secund cu numărul doi mondial, Paula Badosa, scor 6-3, 6-1.
Acum, în fața marii noastre campioane stă Ons Jabeur, o specialistă pe zgură, iar duelul dintre Simo și sportiva clasată pe locul 10 WTA va fi capul de afiș al zilei de miercuri, pe tabloul feminin. Organizatorii au fixat super-disputa pentru ora 13:00, meciul putând fi urmărit în format LIVE-BLOG pe Eurosport.ro. Partida va fi prima pe arena Manolo Santana și se va juca indiferent de vreme, deoarece principala arenă de la Caja Magica este dotată cu acoperiș retractabil.

Simona Halep - Ons Jabeur | Românca e de neoprit

Halep pleacă mare favorită în disputa cu Jabeur, chiar dacă jucătoarea din Tunisia e clasată mai bine în ierarhie și e o adevărată specialistă pe zgură.
Totuși, modul în care Simo evoluează impresionează, după victoria cu Badosa, din turul secund, campioana noastră făcând o altă demonstrație de forță în fața tinerei și talentatei Cori Gauff. Reprezentanta noastră a câștigat peste 80% din punctele jucate cu primul serviciu, a comis doar 10 neforțate și a arătat că e capabilă să revină de la orice scor. Deși Gauff a făcut o manșă secundă excepțională, distanțându-se la 4-1, Simo s-a adunat și, cu un echilibru uimitor, a întors soarta setului și a închis partida cu 6-4, 6-4.
"Cred că am jucat exact ceea ce trebuia. În setul al doilea, ea a schimbat ceva, a fost mai agresivă şi nu a fost uşor să-mi adaptez jocul, dar în final am reuşit să o împing în spatele terenului şi am făcut ceea ce am vrut să fac. Am jucat de câteva ori cu ea şi am ştiut la ce să mă aştept. Am fost un pic mai puternică, azi. (n.r. - despre câştigarea turneului) E un an diferit, totul e diferit, încerc doar să mă concentrez pe fiecare meci pe care îl joc şi să cred în şansa mea. Am amintiri grozave, dar finala e foarte departe. Încerc doar să joc cel mai bun tenis al meu, în turul următor", a declarat Halep, după confruntarea cu Gauff.

Pentru a ajunge în sferturi, Ons Jabeur a obținut o victorie mare în fața Belindei Bencic, scor 6-2, 3-6, 6-2 și a trecut peste un adevărat blocaj mental, în contextul în care elvețianca o învinsese în 3 din cele 4 întâlniri directe.
În aprilie, la Charleston, Bencic a reușit să câștige titlul, chiar după o finală cu Jabeur. A fost atunci un adevărat thriller, iar viitoarea adversară a Simonei Halep a trebuit să se recunoască învinsă: 1-6, 7-5, 4-6.
"Am venit în acest meci pentru a-mi lua revanșa. Mi-aș fi dorit să joc așa în finala de la Charleston, să fiu sinceră. Sunt foarte mândră de cum am jucat, Belinda e o sportivă fantastică și e foarte greu să evoluezi împotriva ei. Sunt extrem de mulțumită de nivelul arătat și sper să continuu la fel și în meciurile care vor veni", a spus Jabeur, citată de wtatennis.com.
Simona Halep și Ons Jabeur s-au întâlnit până acum în circuit de 3 ori (toate disputele au avut loc pe hard), scorul fiind 2-1 pentru Simona Halep. Sportiva din Tunisia s-a impus în primul lor meci, la Beijing în 2018, atunci când românca s-a retras după primul set. Următoarele 2 meciuri s-au disputat la Dubai, la edițiile din 2020 și 2022. Halep s-a impus de fiecare dată.
Ons Jabeur și-a terminat partida cu Belinda Bencic, campioana olimpică, înainte ca deznodământul confruntării Halep - Gauff să fie aflat. Întrebată despre viitoarea adversară, sportiva din Tunisia a fost extrem de amuzantă, menționând că își dorește ca acea confruntare să dureze 5 ore, astfel încât să aibă un ascedent fizic important în perspectiva duelului din sferturi.
Totodată, Jabeur a ținut să le amintească spaniolilor că "taifunul Halep" a măturat cu numărul doi mondial, Paula Badosa, în turul secund, astfel că se așteaptă ca fanii iberici să fie de partea sa în disputa de miercuri.
"Sper ca Simona și Coco să joace timp de 5 ore. Am văzut-o pe Simona jucând și o face foarte bine", a spus Jabeur după propriul succes, pentru ca apoi să continue cu glumele și să le transmită spaniolilor prezenți la Madrid că se așteaptă să fie favorita lor, în duelul contra româncei. "Vă reamintesc, prieteni, Simona a învins-o pe Paula (n.r. Badosa), care e din Spania. Așa că va trebui să mă susțineți pe mine".

Simona Halep scrie istorie la Madrid

Turneul de la Madrid e unul dintre favoritele Simonei Halep, ea impunându-se în capitala Spaniei în două rânduri. Pe lângă cele două trofee cucerite, sportiva din Constanța a mai jucat alte două finale, pierdute la Sharapova și Bertens.
În consecință, Halep a ajuns odată cu succesul de luni la 30 de victorii pe zgura madrilenă, cu doar două mai puțin decât Petra Kvitova, deținătoarea recordului de cele mai multe succese în capitala Spaniei. Dacă va ajunge în finală, Simo va reuși să egaleze performanța bunei sale prietene.
Cu 30 de succese la Madrid, Simo a ajuns la doar o lungime distanță de recordul personal, stabilit la Roland Garros și Australian Open. În ambele turnee de Grand Slam, Halep s-a impus până acum în 31 de meciuri.
Duelul Simona Halep - Ons Jabeur va avea loc miercuri și va putea fi urmărit în format LIVE-BLOG pe eurosport.ro.