Spania - România 1-0. Roberto Bautista Agut, victorie scurtă cu Adrian Boitan, în Cupa Davis

Actualizat 04/03/2022 la 15:47 GMT+2

Spania conduce România cu scorul de 1-0 în întâlnirea din calificările Cupei Davis, după ce tenismanul Roberto Bautista Agut l-a învins pe Gabi Adrian Boitan în două seturi, cu 6-3, 6-1, vineri, la Marbella.

Spain's Roberto Bautista Agut celebrate winning a point against to Canada's Felix Auger-Aliassime during the final singles tennis match between Canada and Spain at the Davis Cup Madrid Finals 2019 in Madrid

Boitan (22 ani, 721 ATP) a oferit o replică foarte curajoasă lui Bautista (33 ani), dar numărul 15 mondial şi-a demonstrat valoarea şi a obţinut victoria în 67 de minute.
Boitan a condus cu 1-0 şi 2-1, dar la 2-2 echilibrul s-a rupt, el a început să greşească tot mai mult, iar ibericul a avut o evoluţie de metronom, câştigând primul set cu 6-3. Bautista a avut un debut foarte bun de set secund, conducând cu 3-0, înainte ca Boitan să câştige singurul său ghem.
Bautista a reuşit 5 aşi, Boitan a făcut 4 duble greşeli, românul fiind superior la capitolul winners (15-5), dar şi la erori neforţate (14-4).

În al doilea meci de simplu, Marius Copil (31 ani, 261 ATP) va întâlni noua senzaţie a tenisului spaniol, Carlos Alcaraz (19 ani, 18 ATP).
Sâmbătă, partidele vor debuta la ora 12:00 (ora României), cu meciul de dublu Nicolae Frunză/Horia Tecău - Alejandro Davidovich Fokina/Pedro Martinez, urmând să continue cu cele două meciuri de simplu, Roberto Bautista Agut - Marius Copil şi Carlos Alcaraz - Gabi Adrian Boitan.
Ştefan Paloşi completează echipa României, al cărei căpitan nejucător este Gabriel Trifu, iar antrenor este Andrei Mlendea.
Din lotul Spaniei mai face parte Pablo Carreno Busta, căpitan fiind Sergi Bruguera.
Spania, care a cucerit de şase ori Salatiera de Argint, are 3-1 în meciurile directe cu România.
Câştigătoarea confruntării dintre Spania şi România se va califica în faza finală a Cupei Davis din 2022, care se va desfăşura după noul format, cu 16 echipe, repartizate în patru grupe, cu patru sedii diferite. Primele două clasate în fiecare grupă vor participa apoi la turneul final, într-un oraş care urmează să fie desemnat.
Sursa: Agerpres