După ce a impresionat la Wimbledon, Emma Răducanu (150 WTA) continuă să uimească lumea tenisului și la US Open. Aflată pentru prima dată pe tabloul principal de la Flushing Meadows, sportiva de origine română care reprezintă Marea Britanie a făcut un meci perfect împotriva ibericei Sara Sorribes Tormo (41 WTA) și s-a calificat în optimile de finală, cedând un singur game în toată partida.
Emma a avut un start de meci fără greșeală, câștigând primul set cu 6-0 după numai 33 de minute. Britanica a continuat să-și surprindă adversara din toate punctele de vedere și în setul al doilea și a avut chiar șansa de a câștiga partida fără game cedat, însă Sorribes Tormo a reușit până la urmă să apară pe tabelă cu un sginur game în dreptul numelui său.
"Contrastul dintre ele este uriaș!" Ce avantaj are Emma Răducanu în fața lui Naomi Osaka
ACUM 21 ORE

Emma Răducanu, un fenomen în lumea tenisului mondial feminin

Drept dovadă, victoria Emmei Răducanu nu a fost trecută cu vederea de site-ul oficial al turneului major american. Titlul a fost sugestiv: "Fenomenul britanic a decimat-o pe Sara Sorribes Tormo pentru a se califica în optimile de finală!".
"Ocupanta locului 41 WTA, Sara Sorribes Tormo părea că are toate armele necesare pentru a întrerupe seria de victorii a fenomenului britanic, Emma Răducanu. Având un rever greu de contracarat, iberica de 24 de ani nu a putut pur și simplu să găsească soluții și s-a recunoscut învinsă în fața tinerei venite din calificări. Răducanu nu i-a dat adversarei ei nicio șansă.
Victoria ei cu Sara Sorribes Tormo este a patra a ei în fața unei jucătoare din Top 50 WTA, înainte le-a învins pe Shuai Zhang (49 WTA), Marketa Vondrousova (42 WTA) și Sorana Cîrstea (45 WTA) la Wimbledon 2021, acolo unde a devenit cea mai tânără sportivă britanică din Era Open care merge în optimile de finală acolo", au scris cei care se ocupă de site-ul oficial al turneului.
Emma Răducanu își continuă aventura la US Open și o face în stil de mare campioană, previziunile specialiștilor în ceea ce privește viitorul său strălucit având tot mai multă credibilitate. Pe lângă calificarea în optimi, victoria de astăzi îi asigură Emmei Răducanu și pătrunderea în premieră în Top 100 WTA.Pentru un loc în sferturile de finală, Emma s-ar putea duela cu Ashleigh Barty, liderul mondial, care o va înfrunta în această noapte pe americanca Shelby Rogers.
Orice lovitură de la US Open de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.
Ce a făcut Emma Răducanu când a ajuns acasă, după US Open 2021: "A fost groaznic de greu"
IERI LA 15:56
Au început să curgă contractele! Emma Răducanu, super-lovitură de imagine după US Open
21/09/2021 LA 10:37