UPDATE | Rafael Nadal s-a calificat în turul 3 la US Open, după o partidă extrem de ciudată. Condus cu 6-2, 4-2, "Matadorul" a revenit și s-a impus cu 2-6, 6-4, 6-2, 6-1. Rafa a jucat foarte slab în prima oră, dar apoi a profitat de un nivel extrem de scăzut al italianului, care a comis 59 de neforțate.
În turul următor, Nadal, care are 21-0 în turneele de Grand Slam din acest an, îl va întâlni pe Richard Gasquet. Francezul nu s-a impus vreodată, în 17 dueluri directe cu fostul număr unu mondial.
US Open
Carlos Alcaraz l-a uluit pe directorul Cupei Davis, după succesul de la US Open! "E o binecuvântare"
14/09/2022 LA 19:42

Meciul dintre Nadal și Fognini e în direct pe Eurosport 1 și Eurosport Player

UPDATE | Rafael Nadal câștigă setul secund cu scorul de 6-4, după 53 de minute de joc.
UPDATE | Fabio Fognini câștigă setul inaugural cu 6-2 după 35 de minute de joc.
UPDATE | Hubert Hurkacz, favoritul numărul 8 de pe tabloul de simplu masculin, a fost eliminat încă din turul al doilea la US Open 2022. Polonezul aflat pe locul 10 ATP a cedat în fața bielorusului Ilya Ivashka (73 ATP) cu scorul de 4-6, 6-4, (5) 6-7, 3-6, la capătul unui meci care a durat trei ore și 7 minute de joc. În continuare, Ivashka se va duela cu Lorenzo Musetti (favoritul numărul 26) pentru un loc în optimile de finală.
UPDATE | Surorile Williams au fost eliminate încă din primul tur al probei de dublu. Serena și Venus au cedat în fața echipei formate din Hradecka și Noskova cu scorul de (5) 6-7, 4-6, la capătul unui meci care a durat două ore și 10 minute de joc. Niculescu și Ruse au cedat de asemenea în turul 1 în fața favoritelor numărul 3, Krejcikova și Siniakova, cu scorul de 3-6, 6-1, 3-6, după două ore și 5 minute de joc.
tweet

Rezumatul meciului Williams/Williams - Hradecka/Noskova în turul 1 la US Open 2022

UPDATE | Aryna Sabalenka, favorita numărul 6, s-a calificat în turul 3 la US Open după ce a trecut de nemesisul capilor de serie de la Grand Slam-uri, Kaia Kanepi. Bielorusa s-a impus cu scorul de 2-6, 7-6 (8), 6-4, la capătul unui meci care a durat două ore și 12 minute de joc. Sabalenka a revenit fantastic de la 2-6 și 1-5. În continure, Sabalenka se va duela cuînvingătoarea dintre Van Uytvanck și Burel.

Aryna Sabalenka, revenirea turneului la US Open 2022. Bielorusa, remontada cu Kanepi de la 2-6, 1-5

UPDATE | Karolina Pliskova, finalistă la ediția din 2016, s-a calificat în turul 3 la US Open 2022 după ce a trecut de compatrioata Marie Bouzkova cu scorul de 6-3, 6-2, după o oră și 9 minute de joc. Acum, fostul lider mondial din WTA se va duela pentru un loc în optimile de finală cu favorita numărul 13, Belinda Bencic, care a trecut mai devreme de Sorana Cîrstea.
UPDATE | Favoritul numărul 17, OUT în turul 2 la US Open 2022. Grigor Dimitrov a cedat în fața americanului Brandon Nakashima. Aflat pe locul 69 ATP, Nakashimba s-a impus cu scorul de 7-6 (5, 7-5, 6-3, la capătul unui meci care a durat două ore și 26 de minute de joc. În continuare, americanul se va duela la New York cu favoritul numărul 11, Jannik Sinner.
UPDATE | Cameron Norrie, favoritul numărul 7, s-a calificat în turul 3 după ce a trecut de Joao Sousa (59 ATP) cu scorul de 6-4, 6-4, 7-6 (4), după două ore și 24 de minute de joc. În continuare, britanicul se va duela cu favoritul numărul 28, Holger Rune.
UPDATE | Andrey Rublev, favorit numărul 9 pe tabloul de simplu masculin, e în turul 3 la US Open. Rusul, aflat pe locul 11 ATP, a trecut în minimum de seturi de Soonwoo Kwon cu scorul de 6-3, 6-0, 6-4, după o oră și 45 de minute de joc. În continuare, Rublev se va duela la Flushing Meadows cuînvingătorul meciului dintre Shapovalov și Carballes Baena.
UPDATE | Carlos Alcaraz, al treilea favorit de pe tabloul de simplu masculin, s-a calificat în turul al treilea la US Open 2022 după ce a trecut de argentinianul Federico Coria în minimum de seturi. Ibericul s-a impus cu scorul de 6-2, 6-1, 7-5, la capătul unui meci care a durat două ore și 12 minute de joc. În continuare, Carlitos se va duela la New York cu Jenson Brooksby, care a trecut în mod surprinzător de Borna Coric în turul 2, în minimum de seturi.
Alte rezultate de pe tabloul de simplu masculin:
  • Kubler - Tiafoe (favoritul numărul 22) (3) 6-7, 5-7, (2) 6-7
  • Shapovalov (favoritul nr. 19) - Carballes Baena 6-4, 4-6, 6-3, 6-2
  • Schwartzman (favoritul nr. 14) - Popyrin 7-6 (3), 7-5, 7-6 (6)
  • Kecmanovic (favorit nr. 32) - Gasquet 2-6, 4-6, 6-4, 4-6
  • Brouwer - Musetti 7-6 (1), 3-6, 4-6, 2-6
  • Eubanks - Sinner (favoritul nr. 11) 4-6, (8) 6-7, 2-6
  • Duckworth - Evans 3-6, 2-6, 6-4, 4-6
  • Cilic (favoritul nr. 15) - Ramos 6-3, 7-6 (4), 6-3
UPDATE | Paula Badosa, a patra favorită de la Flushing Meadows, s-a oprit în turul secund al US Open 2022, iberica fiind învinsă în trei seturi de ocupanta locului 54 mondial. Petra Martic a avut nevoie de două ore și șase minute de joc pentru a se impune în fața sportivei din Spania. Croata s-a impus cu scorul de 6-7, 6-1, 6-2. În turul următor al Grand Slamului de la New York, Martic va da peste Victoria Azarenka (favorită 26), după ce sportiva din Belarus a câștigat tensionatul duel cu ucraineanca Marta Kostyuk, scor 6-2, 6-3.
UPDATE | Iga Swiatek, numărul 1 mondial, s-a calificat fără probleme în turul al treilea de la US Open, după ce a învins-o în prima partidă a zilei de pe Arthur Ashe Stadium pe Sloane Stephens (51 WTA), scor 6-3, 6-2, după doar 75 de minute de joc. În turul următor, liderul WTA va juca împotriva lui Lauren Davis (105 WTA), cea care a trecut surprinzător de Ekaterina Alexandrova (28 WTA), scor 0-6, 6-4, 7-6(5).

Iga Swiatek, calificare en-fanfare în turul 3 la US Open! Liderul din WTA, victorie cu Stephens

• Putintseva - Niemeier 4-6, 3-6
UPDATE | Victoria Azarenka (26 WTA) a obținut calificarea în turul al treilea de la US Open după ce a trecut de Marta Kostyuk (65 WTA), scor 6-2, 6-3. În turul al treilea, Azarenka o va întâlni pe câștigătoarea duelului dintre Paula Badosa (4 WTA) și Petra Martic (54 WTA).
UPDATE | Marin Cilic (17 ATP) s-a calificat în turul al treilea de la US Open după ce l-a învins în turul secund pe Albert Ramos-Vinolas (42 ATP) în trei seturi, scor 6-3, 7-6(4), 6-3. În turul următorul, campionul din 2014 de la Flushing Meadows îl va întâlni pe câștigătorul partidei James Duckworth (83 ATP) - Daniel Evans (23 ATP).
UPDATE | Sorana Cîrstea (37 WTA) și-a încheiat parcursul din acest an de la US Open în turul al doilea, după ce a fost învinsă de Belinda Bencic (13 WTA), scor 6-3, 5-7, 2-6, la capătul unei partide care a durat 2 ore și 26 de minute. În turul al treilea, Belinda Bencic o va întâlni pe câștigătoarea partidei dintre Karolina Pliskova (22 WTA) și Marie Bouzkova (41 WTA).

Sorana Cîrstea a avut meciul în mână, dar a fost eliminată în turul 2 la US Open de către Bencic

Știre inițială
Sorana Cîrstea și Irina Begu vor juca în această seară în turul secund de la US Open. Partidele celor două românce vor avea loc pe terenul cu numărul 11, iar prima care va intra pe teren este Sorana Cîrstea, de la ora 18:00.
După victoria în fața Laurei Siegemund (182 WTA) din Germania, scor 6-4, 6-4, Sorana Cîrstea (37 WTA) o va întâlni în turul secund pe Belinda Bencic (13 WTA). Medaliata cu aur de la Tokyo de anul trecut a învins-o în primul tur pe Andrea Petkovic, scor 6-2, 4-6, 6-4.
Cîrstea și Bencic se vor întâlni astăzi pentru a treia oară, celelalte două partide fiind câștigate de româncă. Ultima întâlnire a avut loc în urmă cu două săptămâni, la Cincinnati, atunci când Sorana Cîrstea s-a impus cu 6-2, 6-7(3), 6-4.
Tot pe terenul cu numărul 11, imediat după meciul Soranei Cîrstea, Irina Begu (42 WTA) o va întâlni pe Yue Yuan (142 WTA) pentru un loc în turul al treilea. În turul inaugural, Irina Begu a trecut de Elise Mertens (33 WTA), scor 3-6, 6-2, 6-3, după aproape două ore și jumătate de joc.
Yue Yuan, adversara Irinei de astăzi, a trecut în primul tur de Jaimee Fourlis (173 WTA), scor 6-3, 6-2. În vârstă de 23 de ani, Yuan se află în premieră în turul secund al unui turneu de Grand Slam, după ce a mai participat pe tabloul principal doar la ediția din acest an de la Wimbledon. Partida de astăzi din turul al doilea de la New York va fi prima dintre Irina Begu și Yue Yuan.

Iga Swiatek va deschide astăzi ziua de tenis pe Arthur Ashe Stadium, cea mai mare arenă de tenis din lume. Numărul 1 mondial o va întâlni în turul secund pe Sloane Stephens (51 WTA), partidă urmând să înceapă la ora 19:00. În primul tur, Swiatek a trecut fără probleme de Jasmine Paolini (56 WTA), scor 6-3, 6-0, în timp ce Stephens a învins-o pe Greetje Minnen (110 WTA), scor 1-6, 6-3, 6-3. Prima întâlnire dintre cele două a avut loc în urmă cu două săptămâni, atunci când Swiatek a învins-o pe Stephens la Cincinnati cu 6-4, 7-5.

Rezumatul partidei dintre Iga Swiatek și Jasmine Paolini din primul tur de la US Open

După meciul dintre Swiatek și Stephens, Carlos Alcaraz (4 ATP) îl va întâlni pe Federico Coria (78 ATP). În primul tur, Alcaraz a trecut de un alt jucător argentinian, Sebastian Baez (37 ATP). Spaniolul s-a calificat după abandonul lui Baez din setul al treilea, la 7-5, 7-5, 2-0, după două seturi superbe. De partea cealaltă, Federico Coria a trecut de Tallon Griekspoor (46 ATP), scor 7-5, 6-4, 6-3.

Baez - Alcaraz - US Open Rezumat

În sesiunea de seară, de la ora 02:00, pe Arthur Ashe Stadium vor intra surorile Williams, care vor juca în primul tur pe tabloul de dublu feminin contra perechii Lucie Hradecka/Linda Noskova. Serena Williams revine pe principala arenă de la Flushing Meadows, după ce seara trecută s-a calificat în turul al treilea, după victoria în fața lui Anett Kontaveit.
Ultimii care vor intra în arenă vor fi Rafael Nadal (3 ATP) și Fabio Fognini (60 ATP). Cei doi vor intra după partida de dublu și se vor întâlni pentru a 18-a oară. Nadal conduce cu 13-4 capitolul întâlnirilor directe. Una dintre cele mai importante victorii din cariera italianului în fața lui Nadal a venit chiar pe Arthur Ashe Stadium în 2015. În turul al treilea, Fognini a revenit de la 0-2 la seturi și 3-1 pentru Nadal în setul al treilea și a obținut calificarea în optimi, scor 3-6, 4-6, 6-4, 6-3, 6-4, după aproape patru ore de joc.

Rezumatul partidei Rafa Nadal - Rinky Hijikata, din primul tur de la US Open

US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului, este programat în perioada 29 august - 11 septembrie și va fi transmis în direct și în exclusivitate de Eurosport și Eurosport Player.