• Naomi Osaka devine din ce în ce mai bună cu fiecare meci care trece la acest turneu. Favorita numărul 4, care a beneficiat și de o surpriză după meciul ei cu Shelby Rogers, și-a ridicat constant nivelul odată cu progresul la acest turneu. Osaka, a cincea cea mai bine plătită sportivă din istorie, conform Forbes, nu a pierdut niciodată un meci de la sferturi de finală în sus la un turneu de Grand Slam.
  • Folosindu-se de condiția sa fizică extraordinară, Osaka a încheiat parcursul istoric al lui Shelby Rogers printr-o victorie clară cu 6-3, 6-4 pe Arthur Ashe Stadium.
US Open
Highlights | Margarita Gasparyan - Elise Mertens
ACUM 15 ORE
  • În celălalt mare meci al zilei, am avut parte de un adevărat spectacol. A fost primul meci cu cinci seturi din sesiunea de seară iar Pablo Carreno Busta a fost jucătorul mai bun, el reușind să treacă de canadianul Denis Shapovalov, în ciuda faptului că a pierdut clar (0-6) setul patru.
  • Acesta a fost doar al patrulea din 18 meciuri din sesiunea de seară care nu a fost hotărât în trei seturi, am avut parte de o adevărată călătorie fascinantă care s-a încheiat la ora locală 01:00 dimineața. Shapovalov a câștigat 52 din cele 72 de puncte jucate la fileu, dar nu a fost de ajuns.
  • Jennifer Brady a jucat pentru prima oară în sferturile de finală ale unui turneu de Grand Slam, dar a părut mereu confortabilă. Ea a obținut a cincea victorie consecutivă la US Open după ce a trecut de favorita numărul 23, Yulia Putinsteva pe Arthur Ashe Stadium și o va înfrunta pe Naomi Osaka în semifinale.
  • Daniil Medvedev și Elise Mertens sunt singurii jucători de single care nu au cedat niciun set până acum la acest turneu.
  • Alexander Zverev era condus cu 1-0 la seturi și își pierduse deja serviciul cu Borna Coric (favorit nr 27) însă germanul a câștigat în cele din urmă partida și s-a calificat pentru prima oară în carieră în semifinalele de la US Open.

Rezultatele zilei a noua de la US Open. Tabloul masculin (single)

• B. Coric - A. Zverev 6-1, 6-7, 6-7, 3-6
  • P. Carreno Busta - D. Shapovalov 3-6, 7-6, 7-6, 0-6, 6-3

Rezultatele zilei a noua de la US Open. Tabloul feminin (single)

• J. Brady - Y. Putintseva 6-3, 6-2
  • N. Osaka - S. Rogers 6-3, 6-4