Poloneza Swiatek a făcut unul dintre cele mai bune meciuri din ultimele luni în finala de la Flushing Meadows. Pusă în gardă de partida fantastică a lui Ons Jabeur, din semifinala cu Caroline Garcia, numărul unu mondial a intrat extrem de montată şi a jucat aproape perfect.
Cu un serviciu precis şi impecabilă la retur, Iga s-a impus cu scorul de 6-2, 7-6, după puţin peste o oră şi 50 de minute de joc. Swiatek câştigă primul său Grand Slam pe hard, după ce până acum câştigase "doar" Roland Garros (în două rânduri).
În ceea ce o priveşte pe Jabeur, aceasta a pierdut a doua finală de Grand Slam la rând, după ce în urmă cu mai puţin de două luni pierdea în ultimul act de la Wimbledon, la Rybakina.
US Open
Simona Halep, taxată dur după eliminarea prematură de la US Open! Ce notă a primit românca
13/09/2022 LA 11:59
Swiatek a bifat al 7-lea turneu al anului, după ce anterior se impusese la Qatar Open, Indian Wells, Miami, Stuttgart, Roma şi Roland Garros. În primăvară, ea a reuşit o serie de 37 de meciuri la rând fără înfrângere, o performanţă unică în tenisul ultimilor ani.

Desfăşurarea partidei Iga Swiatek - Ons Jabeur

Swiatek câştigă US Open 2022, după ce s-a impus în tie-break la 5. Scor 6-2, 7-6 în favoarea polonezei, care câştigă primul său titlu la Flushing Meadows.
Ons Jabeur salvează minge de meci şi împinge setul secund în tie-break.
Swiatek se apropie din nou la un singur game de trofeul de la US Open: 6-2, 6-5.
E 5-5 şi Swiatek cedează pentru prima oară în ultimii 3 ani mai mult de 4 gameuri într-o finală. Precedenta oară se întâmpla asta în ultimul act de la Lugano, în 2019.
Setul secund intră în prelungiri: Jabeur îşi păstrează calmul într-un moment critic şi egalează la 5, în manşa a doua.
Iga Swiatek salvează trei mingi de break, revenind de la 15-40. Doar un game o desparte pe poloneză - spre deliciul fanilor - de câştigarea turneului de la Flushing Meadows: 6-2, 5-4.
Jabeur e în meci! 4-4 şi întreaga arenă Arthur Ashe o susţine, pentru că fanii îşi doresc set decisiv.
După ce ratează două mingi de rebreak, Jabeur îşi mai procură unul şi reuşeşte de această dată să finalizeze. 4-3 pentru poloneză, în manşa secundă, dar tunisianca va urma la serviciu şi a pus ceva presiune pe adversară.
Acelaşi scenariu ca în setul întâi: 2-0 pentru Swiatek, apoi 3-2, cu break recuperat pentru Jabeur, pentru ca la acest scor poloneza să se desprindă din nou. Poloneza e la două gameuri de victorie, 6-2, 4-2 şi serviciul.
Parcă de nicăieri, Ons Jabeur îşi revine din pumni şi îşi ia breakul înapoi în setul secund. 6-2, 3-2 pentru Swiatek.
Finala US Open nu e încă încheiată: Jaberu evită eroic dublul break-ul pentru Swiatek şi se impune, salvând 3 mingi de break. Set şi 3-1 pentru poloneză.
Partida e unidirecţionată şi doar o minune o va readuce pe Ons Jabeur în meci. Iga Swiatek conduce cu 3-0 în setul secund.

"Extraterestra" Swiatek! Iga, punctul finalei US Open 2022

După cel mai lung game al meciului, Iga face breakul! 6-2, 2-0 pentru numărul 1 WTA.
Swiatek debutează cu dreptul şi în setul doi, după un game complicat pe propriul serviciu.
Cifrele primului set, pentru Swiatek:
Set Iga Swiatek! Poloneza a făcut un prim set magnific în finala de la US Open şi s-a impus cu 6-2. Jabeur trebuie să schimbe planul tactic pentru a avea o şansă să revină în meci.

Prim set fabulos pentru Swiatek, în finala US Open 2022

Iga Swiatek joacă impresionant: nu a ratat vreun retur şi a jucat de fiecare dată cu primul serviciu, cu o singură excepţie: 5-2 pentru câştigătoarea de la Roland Garros!
Ons Jabeur reuşeşte breakul, dar pierde din nou pe propriul serviciu: 4-3 pentru Swiatek.
Ons Jabeur câştigă primul său game, dar şi Iga îşi ţine serviciul: 3-1 pentru poloneză.
Un singur punct câştigat de Jabeur în primele două gameuri! Swiatek reuşeşte breakul şi conduce cu 2-0
UPDTE Factorul fizic va fi decisiv în finala de la US Open
UPDATE Americanii ştiu să facă spectacol din orice. Aşa ar arăta duelul Swiatek - Jabeur, pe ritmuri de rap:
UPDATE De la începutul lui 2021, Jabeur şi Swiatek conduc în clasamentul celor mai multe victorii realizate în WTA:
Jabeur - 92 de meciuri câştigate;
Swiatek - 90 de partide câştigate.
Cele două conduc şi topul de anul acesta: Swiatek e lider, cu 54 de succes, tunisianca reuşind "doar" 44 de victorii.
UPDATE Câteva date statistice înainte de finala feminină de la US Open:
Iga Swiatek a returnat câştigător mai mult de 50% din puncte în 4 din cele 6 partide jucate în drum spre finală.
Poloneza are 66-0 bilanţ victorii-înfrângeri când a câştigat mai mult de 50% din puncte la retur.
Swiatek este singura jucătoare din circuit care să fi câştigat mai mult de 50% din gameurile în care adversarele au servit. La New York, ea a făcut break în 58% dintre gameurile în care adversarele au servit.
Ştira iniţială:

Preview Iga Swiatek - Ons Jabeur, finala US Open 2022

Ultim act care are toate ingredientele la feminin, la Flushing Meadows. Iga Swiatek caută primul său trofeu de Grand Slam dincolo de zgura pariziană de la Roland Garros, în timp ce Ons Jabeur vrea să dea uitării finala de la Wimbledon pierdută. Tunisianca are șansa primei victorii într-un GS mai devreme decât și-ar fi imaginat.

Iga Swiatek - Ons Jabeur, finala US Open | Poloneza, față în față cu istoria

Odată cu retragerea din tenis a lui Ash Barty, Iga Swiatek s-a instalat confortabil pe prima poziție în WTA și se părea că nimeni și nimic nu o poate doborî. A câștigat, în primăvară, 37 de meciuri la rând, însă, după ce și-a trecut în palmares al doilea Grand Slam din carieră la Roland Garros, a venit și reculul.
"Pe zgură sunt în control total și am încredere maximă în forțele mele. Pe hard nu a fost chiar așa, până acum", dezvăluia Swiatek în această săptămână. În ciuda evoluțiilor oscilante din ultimele două luni, poloneza a dovedit că e prima detașat în clasament dintr-un motiv bine întemeiat: e capabilă să fie deasupra celorlalte și când nu e în cea mai bună formă.
Pentru că Iga, chiar dacă a ajuns în finala US Open, nu joacă tenisul ei de tip "A". A arătat asta cu Niemeier, în optimi, când a pierdut primul set, dar și în semifinala cu Sabalenka. Cu toate acestea, Swiatek are nervii de oțel și capacitatea să se monteze fantastic în momente de criză. În decisivul cu Sabalenka (pierduse de asemenea primul set), adversara a avut break de două ori în față (2-0 și 4-2). Din acest ultim moment, poloneza s-a adunat și a mai pierdut doar 4 puncte până la final, câștigând cu 3-6, 6-1, 6-4. A fost al 14-lea succes al jucătoarei de pe locul 1 WTA în fața unei sportive de top 10 și al 9-lea meci consecutiv contra unei sportive de top 10 în care Iga s-a impus.

Iga Swiatek, revenire de senzație în semifinalele US Open! Rezumatul partidei cu Aryna Sabalenka

Cu 56 de succese în 2022, Swiatek e pe cale să egaleze recordul stabilit de Barty, fostul lider WTA, în 2019, când australianca se impusese în nu mai puțin de 57 de partide.
Cu toate că nu a avut pregătirea ideală pentru US Open - a câștigat doar câte un meci la Toronto și Cincinnatti -, Swiatek are un psihic de concurs excepțional și e gata mereu să își depășească limitele în turneele importante. Mentalul a făcut-o să câștige ultimele 9 finale disputate, de fiecare dată impunându-se în minimum de seturi. Ultima sportivă care a trecut de Iga într-un ultim act a fost Polona Hercog, la Lugano, în 2019.
Pima poloneză care joacă vreodată finală la US Open, Swiatek are șansa să devină cea mai tânără jucătoare cu 3 Grand Slamuri în palmares, de la Maria Sharapova (2008). Numărul unu mondial a jucat, de-a lungul timpului, 29 de finale la US Open, impunându-se de 20 de ori, astfel că istoria turneului pare să fie de partea lui Swiatek înainte de duelul din această noapte.

US Open 2022: Iga Swiatek - Ons Jabeur | Tunisianca vrea revanșa după Wimbledon

În ceea ce o privește pe Ons Jabeur, și ea trebuie să fie cu moralul la nivel maxim, în contextul în care vine după una dintre cele mai bune partide din carieră: a trecut în semifinale de Caroline Garcia, sportivă care avea 13 victorii la rând, cu un categoric 6-1, 6-3, în doar 66 de minute de joc.
Tunisianca a fost impresionantă cu serviciul (8 ași) și nu i-a oferit adversarei vreo minge de break, premieră în acest sezon în meciurile sale.

Rezumatul meciului de doar 67 de minute dintre Jabeur și Garcia, din semifinalele US Open

Performanța ei de la New York nu era anunțată, în contextul în care în primele 3 turnee de pe hardul din US Open Series câștigase doar două partide, abandonând chiar la Toronto, cu o accidentare abdominală. Ca și Swiatek, Ons s-a adunat pentru ultimul mare obiectiv al anului și a jucat de la un meci la altul mai bine.
Jabeur are acum ocazia să se răzbune pentru înfrângerea din finala de la Wimbledon, la Rybakina, tunisianca devenind deja prima sportivă din ultimii 30 de ani care ajunge într-o finală de Grand Slam imediat după ce a bifat prezența în prima finală dintr-un GS.
Cu 9 finale importante în carieră, Ons are doar 3 turnee mari câștigate, toate în ultimul an și jumătate: Birmingham (2021), Madrid și Berlin (2022). În cele două finale pe hard în care a ajuns a pierdut de fiecare dată (la Kasatkina - Moscova 2018 și la Muguruza - Chicago 2021).
Chiar dacă statistica nu pare a fi de partea sportivei din nordul Africii, aceasta are un joc complet și mixează enorm, fiind foarte greu de citit și contracarat. E genul de jucătoare care nu îți dă ritm și care, atunci când reușește scurte de efect (e fără îndoială cea mai bună din lume la acest capitol), e foarte greu de învins.
2-2 este scorul întâlnirilor directe Swiatek - Jabeur, cu poloneza învingătoare în ultimele două partide directe. Ultima întâlnire a avut loc în finala de la Roma, anul acesta, Iga cedându-i adversarei doar 4 gameuri (6-2, 6-2).
Finala de la US Open dintre Iga Swiatek - Ons Jabeur e în direct în această noapte, de la ora 23:00, pe Eurosport 1 și Eurosport Player.
US Open
Wilander a anunțat câte titluri de Grand Slam crede că va câștiga Swiatek. Reacția lui McEnroe
12/09/2022 LA 13:31
US Open
Clasamentul ATP și WTA Race, după US Open: ce șanse are Halep să ajungă la Turneul Campioanelor
12/09/2022 LA 09:14