Anett Kontaveit (Estonia) a câştigat turneul WTA de la Moscova, învingând-o duminică pe rusoaica Ekaterina Aleksandrova după un meci dramatic, 4-6, 6-4, 7-5, în finala acestei competiţii dotate cu premii totale de 565.530 de dolari.
Anett Kontaveit, locul 20 WTA, a fost favorită Nr.9 la Moscova, în timp ce Ekaterina Aleksandrova este locul 37 WTA. Kontaveit, 25 de ani, a pierdut primul set şi a fost condusă cu 4-0 în setul secund, însă a revenit, câştigând şapte ghemuri consecutive şi impunându-se după două ore şi 22 de minute, graţie jocului său agresiv şi greşelilor comise de adversară.

Anett Kontaveit are nevoie de victorie la Cluj pentru calificarea la Turneul Campioanelor

Akron WTA Finals
Garbine Muguruza a câștigat Turneul Campioanelor, după victoria în fața lui Anett Kontaveit
18/11/2021 LA 08:43
În mare formă în acest an, Kontaveit a obţinut al patrulea titlu la simplu din cariera sa, al treilea în 2021 dupăCleveland în luna august şi Ostrava în septembrie.
Pentru a se califica la Turneul Campioanelor, ce va avea loc în oraşul mexican Guadalajara între 10 şi 17 noiembrie, Kontaveit trebuie să câştige turneul de săptămâna viitoare de la Cluj-Napoca, unde va fi cap de serie Nr.4.