UPDATE | S-a terminat și ultimul meci al zilei a 5-a de la All England Club. Cameron Norrie l-a învins în 3 seturi pe Steve Johnson, scor 6-4, 6-1, 6-0, după o oră și 52 de minute de joc. Astfel, Norrie devine primul britanic ce ajunge în săptămâna a 2-a la Wimbledon în ultimii 5 ani. Pentru un loc în sferturi, acesta va juca împotriva unui alt american, Tommy Paul.
UPDATE | S-au terminat ultimele două meciui ale zilei de pe tablou feminin. Caroline Garcia a ajuns la 8 victorii consecutive după ce a învins-o în două seturi decise la tie-break pe chinezoaica Shuai Zhang, 7-6 (3), 7-6 (5).
Wimbledon
Kyrgios, convins că ar fi câștigat titlul la Wimbledon cu o singură condiție! De ce a depins totul
29/07/2022 LA 14:35
Campioana de la Bad Homburg o va întâlni în optimi pe Marie Bouzkova, care a trecut fără probleme de Alison Riske, scor 6-3, 6-2. Franțuzoaica și-a egalat cea mai bună performanță a carierei la Wimbledon (a mai ajuns până în optimi în 2017), în timp ce Bouzkova se află în cea mai avansată fază la un turneu major din întreaga carieră.
UPDATE | Carlos Alcaraz a avut nevoie de numai o oră și 38 de minute pentru a trece de germanul Oscar Otte, scor 6-3, 6-1, 6-2. Pentru un loc în sferturi, ibericul îl va înfrunta pe Jannik Sinner, care l-a învins la fel de convingător pe John Isner, scor 6-4, 7-6 (4), 6-3.
UPDATE | Novak Djokovic, campionul ultimelor 3 ediții la Wimbledon, s-a calificat în faza optimilor de finală la ediția din acest an, după ce a trecut de compatriotul Miomir Kecmanovic, favoritul numărul 25 de pe tabloul de simplu masculin. Nole s-a impus cu scorul de 6-0, 6-3, 6-4, la capătul unui meci care a durat o oră și 54 de minute de joc
Novak Djokovic și-a ridicat treptat nivelul față de meciurile din turul 1 și turul 2 și pare mai hotărât ca niciodată să câștige cel de-al șaptelea titlu al său la Wimbledon, însă Nole va avea o misiune destul de dficilă în continuare. El îl va întâlni în premieră pe debutantul Tim Van Ritjhoven, care a strâns 8 victorii consecutive pe iarbă, după ce a câștigat titlul de la s-Hertogenbosch, învingându-l în finală pe Medvedev, în 2 seturi.
UPDATE | Campioană în 2018 la Wimbledon și semifinalistă la ediția de anul trecut, Angelique Kerber a fost eliminată în turul 3 de către Elise Mertens (favorita numărul 24) cu scorul de 4-6, 5-7, după o oră și 21 de minute de joc. Belgianca se va duela în continuare cu favorita numărul 3, Ons Jabeur.
UPDATE | Surpriză mare pe tabloul feminin de tenis! Favorita numărul 5, Maria Sakkari, a fost eliminată în turul 3 de către ocupanta locului 103 WTA, Tatjana Maria, cu scorul de 6-3, 7-5, după o oră și 31 de minute de joc. Aceasta a fost prima victorie a nemțoaicei în fața unei jucătoare de Top 10 în ultimii 3 ani. În continuare, Maria se va duela cu Ostapenko la Wimbledon.
UPDATE | Echipa formată din Raluca Olaru și Nadiia Kichenok s-a calificat în turul al treilea al turneului feminin de dublu de la Wimbledon 2022. Cele două au trecut în trei seturi de cuplul britanic Alicia Barnett / Olivia Nicholls. A fost 3-6, 6-4, 7-6 (10-5). În turul al treilea, Olaru şi Kichenok vor întâlni învingătoarele din meciul Elise Mertens / Shuai Zhang vs Viktorija Golubic / Camila Osorio.
UPDATE | Ons Jabeur, favorita numărul 3 de pe tabloul de simplu feminin, s-a calificat în optimile de finală de la Wimbledon după ce a trecut de franțuzoaica Diane Parry, ocupanta locului 77 WTA, cu scorul de 6-2, 6-3, după o oră și 8 minute de joc. Jabeur a ajuns anul trecut până în sferturile de finală la Wimbledon, iar pentru a repeta această performanță, tunisianca trebuie să treacă în continuare de învingătoarea meciului Kerber - Mertens.
UPDATE | Jule Niemeier, rezultat excepțional la Wimbledon! Sportiva din Germania a trecut de Lesia Tsurenko și s-a calificat în optimi la All England Club, după un meci de două ore și 5 minute de joc, care s-a încheiat cu victoria nemțoaicei, scor 6-4, 3-6, 6-3. Niemeier se va duela în continuare cu învingătoarea meciului dintre Watson și Juvan.
Alte rezultate de pe tabloul de simplu feminin:
  • Bouzkova - Riske (favorita numărul 28) 6-2, 6-3
  • Watson - Juvan 7-6 (6), 6-2
UPDATE | Tim Van Rijthoven continuă să surprindă la Wimbledon. Olandezul în vârstă de 25 de ani s-a calificat în optimile de finală după ce l-a eliminat pe favoritul numărul 22, Nikoloz Basilashvili, cu scorul de 6-4, 6-3, 6-4, la capătul unui meci care a durat o oră și 43 de minute de joc. Campion la s-Hertogenbosch, Van Rijthoven se va duela în continuare cu învingătorul din meciul Djokovic - Kecmanovic.
Alte rezultate de pe tabloul de simplu masculin:
  • Humbert - Goffin 6-4, 5-7, 2-6, 5-7
  • Paul - Vesely 6-3, 6-2, 6-2
  • Cressy - Sock 4-6, 4-6, 6-3, (1) 6-7
  • Tiafoe (favorit numărul 23) - Bublik 3-6, 7-6 (1), 7-6 (3), 6-4
  • Novak - Kubler 3-6, 4-6, 4-6
UPDATE | Irina Begu, ocupanta locului 43 WTA, s-a oprit în turul 3 la Wimbledon, fiind învinsă de Jelena Ostapenko, favorita numărul 12, cu scorul de 6-3, 1-6, 1-6, la capătul unui meci care a durat o oră și 30 de minute de joc. Ostapenko se va duela în continuare cu învingătoarea meciului dintre Maria Sakkari și Tatjana Maria. Astfel, România rămâne cu o singură reprezentantă în proba de simplu, Simona Halep.

Rezumatul meciului Begu - Ostapenko, în turul 3 la Wimbledon. Românca, învinsă în 3 seturi

Știre inițială
Irina Begu o va întâlni în turul al treilea al turneului de la Wimbledon pe Jelena Ostapenko. Partida dintre cele două va fi prima de pe terenul cu numărul 3, astfel încât va începe de la ora 13:00.
Begu a făcut două partide foarte bune până acum la Londra, trecând în primul tur de Ekaterine Gorgodze (114 WTA), scor 6-4, 6-1 și de Elisabetta Cocciaretto (119 WTA), scor 6-4, 6-4.
Românca va avea o misiune mai dificilă în turul al treilea, urmând să o întâlnească pe a 17-a jucătoare a lumii. La fel ca Begu, Ostapenko nu a avut emoții în primele trei tururi. În primul meci, ea a învins-o pe Oceane Dodin (85 WTA), scor 6-4, 6-4, după care a trecut de Yanina Wickmayer (606 WTA), scor 6-2, 6-2, confirmând forma arătată înainte de Wimbledon, atunci când a ajuns până în ultimul act de la Eastbourne.
Singura întâlnire dintre cele două a avut loc în urmă cu patru ani, pe zgură, la Madrid. Atunci, Irina Begu reușea să o învingă pe Ostapenko, scor 6-3, 6-3.

Novak Djokovic, campionul din 2021 de la Wimbledon, revine pe terenul central de la All England Club. După victoriile din primele două tururi cu Kwon și Kokkinakis, Nole va juca împotriva conaționalului Miomir Kecmanovic (30 ATP).
Până acum, Djokovic și Kecmanovic s-au mai întâlnit de două ori, ambele pe zgură, la Belgard, în 2021 și 2022.
Partida dintre Djokovic și Kecmanovic va fi a doua de pe terenul central și nu va începe mai devreme de ora 16:45, ora României.
Carlos Alcaraz (7 ATP) intră și el în acțiune pe terenul cu numărul 1 de la Wimbledon. Spaniolul îl va întâlni pe Oscar Otte (36 ATP) în a treia partidă programată pe terenul 1, în jurul orei 18:00.
Alcaraz a avut parte de un debut dificil la ediția din acest an de la Wimbledon în fața unui alt jucător din Germania. În primul tur, Alcaraz a trecut în cinci seturi de Jan-Lennard Struff, scor 4-6, 7-5, 4-6, 7-6(3), 6-4, după mai bine de patru ore de joc. În turul următor, Alcaraz a făcut o partidă mai bună împotriva lui Tallon Griekspoor, partidă pe care a câștigat-o cu 6-4, 7-6(0), 6-3.
În ceea ce îl privește pe Otte, germanul a stat mult mai puțin pe teren față de adversarul său de astăzi. În primul tur, el a trecut de conaționalul Peter Gojowczyk, scor 6-1, 6-2, 6-1, după doar 80 de minute de joc, pentru ca în turul secund să petreacă doar 13 minute pe teren, după ce adversarul său, Christian Harrison, s-a retras după 4 ghemuri din cauza unei accidentări.
Duelul de astăzi va reprezenta prima întâlnire dintre Carlos Alcaraz și Oscar Otte.
Turneul de la Wimbledon, al treilea Grand Slam al anului, este programat în perioada 27 iunie - 10 iulie și va fi transmis în direct pe Eurosport și Eurosport Player.