Roberto Bautista-Agut, favaoritul numărul 8 la Wimbledon 2021, s-a calificat în turul al treilea la ediția din acest an după ce a trecut de sârbul Miomir Kecmanovic, ocupant al locului 49 ATP, cu scorul de 6-3, 6-3, 6-7, 3-6, 6-3, la capătul unui meci maraton de trei ore și 41 de minute de joc.
Într-un meci care a început ieri și pe care spaniolul părea că-l controlează copios, Miomir Kecmanovic a revenit spectaculos și a trimis partida în decisiv, însă acolo, Bautista-Agut a fost mai agresiv și mai inspirat în momentele cheie, astfel că merge în turul 3, acolo unde-l va întâlni pe germanul Dominik Koepfer.

Wimbledon 2021 | Roberto Bautista-Agut e în turul 3 la All England Club

US Open
Felix Auger-Aliassime merge în optimi la US Open 2021, după un meci electrizant cu Bautista-Agut
04/09/2021 LA 03:20
Cel mai departe, Bautista-Agut a ajuns la Wimbledon până în semifinale. Acesta de altfel este și cel mai bun rezultat al său la turneele de Grand Slam. Altfel, doar la Australian Open a mai ajuns până în sferturile de finală la ediția din 2019.
Orice lovitură de la Wimbledon de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.
Roland Garros
Roberto Bautista-Agut, eliminat în turul 2 la Roland Garros de Laaksonen, locul 150 în lume
02/06/2021 LA 13:52
Miami Open
ATP Miami | Bautista-Agut – Sinner și Rublev – Hurkacz, lupta pentru un loc în finala turneului
02/04/2021 LA 10:30