Simona Halep merge în turul 3 la Wimbledon! Românca, victorie uimitoare cu Kirsten Flipkens

Actualizat 30/06/2022 la 20:29 GMT+3

Simona Halep, campioană în 2019 la Wimbledon, s-a calificat în turul 3 la All England Club după ce a trecut spectaculos de Kirsten Flipkens, jucătoare în fața căreia s-a impus pentru a 6-a oară în carieră. Sportiva noastră a fost nevoită să revină în joc în fiecare dintre cele două seturi.

Start lansat pentru Simona Halep la Wimbledon! Rezumatul meciului cu Karolina Muchova

• Simona Halep, a 16-a favorită de pe tabloul de simplu feminin, s-a calificat în turul al treilea la Wimbledon după ce a trecut de Kirsten Flipkens în minimum de seturi, scor 7-5, 6-4, la capătul unui meci care a durat o oră și 25 de minute de joc. Simona a revenit de la 2-5 în primul set și de la 1-4 în setul secund. În continuare, Simona Halep se va duela pentru un loc în turul 4 cu Magdalena Frech, jucătoare pe care Simona a învins-o de două ori în carieră din tot atâtea meciuri disputate împreună.
  • 5-4. Simona Halep obține break-ul și va servi pentru meci.
  • 4-4. Simona Halep își face serviciul și egalează la 4.
  • 3-4. Simona Halep recuperează break-ul și va servi pentru a egala la 4!
  • 2-4. Simona Halep își face serviciul, rămâne aproape în setul 2.
  • 1-4. Flipkens își face serviciul, e la 2 game-uri distanță de câștigarea setului.
  • 1-3. Simona Halep își face serviciul, se apropie la 2 game-uri de Flipkens.
  • 0-3. Flipkens își face serviciul.
  • 0-2. Flipkens surprinde și face break-ul în debutul setului 2.
  • 0-1. Kirsten Flipkens salvează două mingi de break și își face serviciul.
  • Începe setul secund.
  • 7-5. Superb! Simona Halep revine în set de la 2-5 și câștigă manșa inaugurală cu 7-5 după 37 de minute de joc.

Simona Halep a revenit de la 2-5 în primul set cu Flipkens! Cum a încheiat românca primul act

• 6-5. Simona Halep face break-ul și va servi pentru set în continuare.
  • 5-5. Excelent! Simona egalează la 5, revine frumos în acest prim set.
  • 4-5. Simona Halep face break-ul și va servi din nou pentru a rămâne în set, pentru a egala la 5.

Simona Halep revine superb în primul set cu Flipkens, cu un passing shot

• 3-5. Simona Halep joacă mult mai bine și își face pentru prima dată serviciul în acest meci.
  • 2-5. Flipkens își face serviciul, iar Simona va servi pentru a rămâne în primul set.
  • 2-4. Din păcate, Simona nu reușește nici acum să-și facă serviciul.
  • 2-3. Simona Halep obține la 0 break-ul. Va servi pentru a egala la 3.
  • 1-3. Simona Halep își pierde serviciul, iar Flipkens e în față.
  • 1-2. Kirsten Flipkens își face serviciul pentru prima dată în acest meci.
  • 1-1. Kirsten Flipkens recuperează break-ul. Simona a alunecat din nou pe iarbă.
  • 1-0. Simona Halep începe acest meci cu break.
  • UPDATE | Kirsten Flipkens începe acest meci la serviciu.
  • UPDATE | Jessica Pegula a obținut calificarea în turul 3! Americanca a învins-o cu 4-6, 6-3, 6-1 pe Harriet Dart, din Marea Britanie. La ora 19, ora României, începe meciul dintre Halep și Flipkens.
  • UPDATE | Pegula a câștigat setul secund și meciul intră în decisiv.
  • UPDATE | Dart a câștigat setul 1 cu Pegula. După acest meci începe partida dintre Simona Halep și Kirsten Flipkens, de la ora 19.
Știre inițială
Simona Halep a avut un debut perfect la Wimbledon, câștigând categoric disputa cu Karolina Muchova din primul tur, scor 6-3, 6-2, după o oră și 6 minute de joc.
Astăzi, Simona urmează să o înfrunte pentru un loc în turul 3 pe Kirsten Flipkens, sportivă care ocupă locul 190 în ierarhia mondială. Belgianca s-a calificat în turul 2 la Wimbledon după ce a trecut de australianca Jaimee Fourlis, cu scorul de 7-5, 6-2. Flipkens a obținut cel mai bun rezultat al ei în turneele de Grand Slam chiar la All England Club, acolo unde a jucat o semifinală în 2013.
Meciul dintre Halep și Flipkens va fi ultimul de pe terenul doi, după disputele Paula Badosa - Irina Bara, Filip Krajinovic - Nick Kyrgios și Harriet Dart - Jessica Pegula, și va începe după ora 18:30.

Simona Halep - Kirsten Flipkens, în turul 2 la Wimbledon | Românca a câștigat toate duelurile directe de până acum

Așa cum sunt de părere și specialiștii, Simona Halep nu ar trebui să aibă mari probleme în meciul cu Flipkens. O jucătoare extrem de spectaculoasă, belgianca ajunsă la 36 de ani este la ultimul sezon al carierei și nu ar fi exlcus să-și anunțe retragerea chiar după Wimbledon.
Simona Halep și Kirsten Flipkens s-au mai înfruntat până acum de 5 ori. Românca nu a fost învinsă niciodată de următoarea sa adversară de la Wimbledon. Mai mult, Halep nu a pierdut niciun set în fața sportivei din Belgia. Cele două s-au mai întâlnit până acum de 3 ori pe hard, o dată pe zgură și o dată pe iarbă. Singurul meci pe iarbă dintre Halep și Flipkens a avut loc în 2013, în finala turneului de la 's-Hertogenbosch, unde fostul lider WTA s-a impus cu 6-4, 6-2.
Flipkens nu are niciun argument să spere la o victorie contra Simonei. Ultima ei prezență în turul 3 la un Grand Slam datează din 2014, când s-a oprit în această fază a competiției chiar la Wimbledon, după ce cu un an înainte făcuse semifinale.

Simona Halep - Kirsten Flipkens, în turul 2 la Wimbledon | Simo, încântată să joace din nou pe iarba londoneză

Pe lângă jocul bun făcut în meciul cu Muchova, Simona Halep a arătat și o stare de spirit extem de pozitivă, ceea ce atestă că nivelul său mental este la un nivel ridicat. Simona a recunoscut după meciul din primul tur că la acest lucru a contribuit Patrick Mouratoglou, care i-a reinsuflat dragostea pentru tenis, iar acest lucru poate conta enorm în parcursul său ulterior.
"Se simte minunat să fiu înapoi aici. Am amintiri grozave din 2019, e întotdeauna o plăcere să vin aici. Sunt fericită. Mă bucur mult că am câștigat acest meci pentru că ea e o adversară foarte dificilă, joacă grozav, așa că a fost destul de emoționant înainte de meci, dar acum vreau să mă bucur pentru că sunt foarte fericită de cum am jucat.
M-am chinuit destul de mult în ultimii ani, multe accidentări, nu prea aveam încredere cu tot ce s-a întâmplat în lume. Nu a fost deloc ușor de gestionat, dar îi mulțumesc lui Patrick, antrenorului meu, pentru că a adus înapoi această dorință. Acum iubesc tenisul din nou, iubesc să fiu pe teren și iubesc să muncesc, ceea ce nu e foarte ușor", a spus Simona Halep la interviul de după meci.
În cazul unui succes cu Flipkens, Simona va întâlni în turul 3 câștigătoarea duelului Magdalena Frech - Ana Karolina Schmiedlova, deci o altă adversară mult inferioară din punct de vedere valoric. De altfel, pe sfertul Simonei cea mai bună jucătoare pare a fi Paula Badosa, însă iberica nu este de speriat pe iarbă, mai ales că rezultatele ei per ansamblu din ultima vreme nu au fost cele mai bune. Marele test pentru Simona pare să fie o semifinală cu Iga Swiatek, dar mai este mult până la acel moment și românca trebuie să își facă jocul și să treacă de adversarele mai slab cotate pe care le va avea în față.
Meciul dintre Simona Halep și Kirsten Flipkens va fi transmis în direct și în exclusivitate pe Eurosport și Eurosport Player.
Wimbledon 2022 - 30 iunie, transmisiuni Eurosport 1&2
Turneul de la Wimbledon se va desfășura în perioada 27 iunie - 10 iulie 2022 și va fi în direct și în exclusivitate pentru România pe canalele Eurosport și pe Eurosport Player.