#Favoriții | Emma Răducanu a obținut la Wimbledon 2021 prima victorie din carieră la un Grand Slam

Publicat 30/06/2021 la 21:12 GMT+3

Emma Răducanu (338 WTA), noua speranță a tenisului britanic, a obținut primul succes din carieră la un Grand Slam astăzi, la Wimbledon 2021.

Emma Răducanu, Wimbledon 2021

Emma Răducanu s-a calificat în turul 2 la Wimbledon 2021 după ce a trecut de Vitalia Diatchenko în două seturi, scor 7-6 (4), 6-0, după o oră și 58 de minute.
Sportiva, cu mama din China și tată român, a debutat la cel de-al treilea turneu de Mare Șlem al anului după ce a primit un wildcard din partea organizatorilor de la Wimbledon.
Părinții Emmei Răducanu la Wimbledon
Ulterior, jucătoarea care reprezintă Marea Britanie a primit un upgrade către tabloul principal după ce a reușit două victorii importante cu Storm Sanders și Timea Babos, ajungând până în sferturile turneului ITF W100 de la Nottingham. Acolo, Emma Răducanu, născută în 2002, a fost învinsă cu greu de o jucătoare cu multă experiență în circuitul WTA, Tsvetana Pironkova (103 WTA), scor 7-5, 7-6 (2).
După victoria de la Wimbledon 2021 în fața lui Diatchenko, pentru Răducanu urmează meciul cu Marketa Vondrousova, programat joi, 1 iulie, de la ora 13:00.
Orice lovitură de la Wimbledon de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.