Emma Răducanu s-a calificat în turul 2 la Wimbledon 2021 după ce a trecut de Vitalia Diatchenko în două seturi, scor 7-6 (4), 6-0, după o oră și 58 de minute.
Sportiva, cu mama din China și tată român, a debutat la cel de-al treilea turneu de Mare Șlem al anului după ce a primit un wildcard din partea organizatorilor de la Wimbledon.
Wimbledon
Wimbledon 2021: Rezumatul finalei Djokovic - Berrettini 6-7, 6-4, 6-4, 6-3
11/07/2021 LA 18:26
Ulterior, jucătoarea care reprezintă Marea Britanie a primit un upgrade către tabloul principal după ce a reușit două victorii importante cu Storm Sanders și Timea Babos, ajungând până în sferturile turneului ITF W100 de la Nottingham. Acolo, Emma Răducanu, născută în 2002, a fost învinsă cu greu de o jucătoare cu multă experiență în circuitul WTA, Tsvetana Pironkova (103 WTA), scor 7-5, 7-6 (2).
După victoria de la Wimbledon 2021 în fața lui Diatchenko, pentru Răducanu urmează meciul cu Marketa Vondrousova, programat joi, 1 iulie, de la ora 13:00.
Orice lovitură de la Wimbledon de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.
Wimbledon
Verdictul lui Darren Cahill după finala Wimbledon! Câte titluri de Grand Slam mai câștigă Djokovic
11/07/2021 LA 17:32