Maria Sakkari a reușit o surpriză uriașă la Miami Open și a învins-o pe Naomi Osaka în sferturile de finală, japoneza fiind neînvinsă de 23 de meciuri.
Sakkari, numărul 25 mondial, a trecut ca o furtună prin primul set fără să piardă vreun game pentru ca apoi să câștige cinci game-uri consecutive în al doilea set pentru a-și asigura o victorie clară, în două seturi, 6-0, 6-4.
WTA Miami, FL
Bianca Andreescu a dezvăluit cine a sfătuit-o să abandoneze în finala de la Miami
04/04/2021 LA 05:35
Este prima înfrângere pentru Naomi Osaka din februarie 2020 iar acest rezultat îi ia japonezei orice șansă de a o depăși pe Ashleigh Barty în clasamentul mondial.
Sakkari se va întâlni cu Bianca Andreescu în semifinale, cea care a trecut în trei seturi (6-4, 3-6, 6-3) de Sara Sorribes Tormo în timp ce Ashleigh Barty va juca cu Elina Svitolina în cealaltă semifinală.
”Este o mare luptătoare așa că știam că nu va fi ușor”, a declarat Osaka după meci.
”Am simțit că nu am jucat deloc bine pe tot parcursul turneului. Nu mi-am găsit ritmul, așa că mental a fost foarte greu pentru mine să joc împotriva unor jucătoare de mare calitate”, a adăugat japoneza.
Bianca Andreescu, discurs în lacrimi după finala pierdută la Miami. Mesajul emoționant al sportivei
03/04/2021 LA 19:30
Ash Barty, campioană la Miami! Bianca Andreescu a abandonat la scorul de 6-3, 4-0 pentru adversară
03/04/2021 LA 07:59