Cupa Africii | S-a terminat faza grupelor! Algeria, eliminată! Cum arată tabloul optimilor de finală

Actualizat 20/01/2022 la 23:04 GMT+2

Faza grupelor de la Cupa Africii a ajuns la final. Ghana și Algeria, campioana en-titre, au părăsit competiția prematur, iar echipe precum Malawi sau Insulele Comore vor fi prezente în fazele eliminatorii.

Riyad Mahrez avec l'Algérie à la CAN 2022

UPDATE / S-au terminat ultimele două partide din faza grupelor de la Cupa Africii. Mali a dispus cu 2-0 de Mauritania prin golurile marcate de Massadio Haidara (min.2) și Ibrahima Kone (penalty - min.49). Astfel Mali a terminat grupa pe primul loc.
În celălalt meci al grupei, Gambia a învins Tunisia cu 1-0, prin golul marcat de Ablie Jallow în prelungirile partidei. În ciuda acestui eșec, tunisienii merg și ei mai departe, numărându-se printre cele mai bune 4 echipe clasate pe locul 3.
Știrea inițială
Faza grupelor de la Cupa Africii se apropie de final, iar tabloul optimilor este aproape definitivat. După ce în urmă cu două zile Ghana pierdea lamentabil cu Insulele Comore și pleca acasă, astăzi s-a consemnat încă o surpriză de proporții.
Algeria, campioana en-titre, avea nevoie de o victorie contra Coastei de Fildeș, dar ivorienii au controlat meciul de la un capăt la altul și nu le-au dat nicio șansă lui Mahrez & Co. Frank Kessie a deschis scorul în minutul 22, după o pasă a lui Nicolas Pepe, iar Ibrahim Sangare a dublat avantajul în minutul 34.
Algerienii s-au aruncat în atac în startul reprizei secunde, dar tot Coasta de Fildeș a marcat. Pepe a făcut 3-0 în minutul 54, după un assist al lui Haller, iar soarta Algeriei era deja compromisă. Ca tacâmul să fie complet, Mahrez a ratat un penalty în minutul 60. Algerienii au marcat totuși golul de onoare, singurul de la acest turneu final, prin Sofiane Bendebka, în minutul 73, dar era prea târziu pentru o revenire miraculoasă.

În urma acestui rezultat, Coasta de Fildeș a câștigat grupa E, cu 7 puncte, în timp ce Algeria s-a clasat pe ultima poziție, cu un singur punct, și va părăsi pe ușa din spate comnpetiția. Algeria este prima campioană în exercițiu de la Cupa Africii din ultimii 32 de ani care nu reușește să ajungă în fazele eliminatorii la ediția următoare. Ultima reprezentativă care bifa o asemenea contraperformanță a fost Camerunul, în 1990.
În celălalt meci al grupei, Guineea Ecuatorială a învins Sierra Leone cu 1-0 și a terminat pe poziția a 2-a, cu 6 puncte. Singurul gol al meciului a fost marcat de Pablo Ganet, în minutul 38. Sierra Leone a avut un penalty pe final, dar Kei Kamara a ratat. Dacă meciul s-ar fi terminat la egalitate, Sierra Leone ar fi acumulat 3 puncte și ar fi obținut o calificare istorică, deoarece ar fi depășit alte două echipe clasate pe locul 3 în celelalte grupe.
De eșecul reprezentativei din nord-vestul Africii a profitat Insulele Comore, care este matematic în optimile de finală, după ce a terminat cu 3 puncte în grupa C.
În această seară se vor juca ultimele două partide din grupa F: Gambia - Tunisia și Mali - Mauritania. Acolo lucrurile sunt clare, Gambia, Tunisia și Mali fiind matematic calificate în optimi, dar rămâne de văzut ordinea în care se vor clasa în grupă.
Până acum s-au stabilit deja 5 optimi de finală, ultimele 3 urmând a fi definitivate în funcție de clasamentul grupei F.