Antony, clovnul absolut al fotbalului! Ce a putut face, când colegilor săi le-a fost jenă să celebreze victoria

Actualizat 21/04/2024 la 23:06 GMT+3

Antony, jucătorul brazilian adus pe 95 de milioane de euro de la Ajax, s-a făcut de râs la finalul partidei United - Coventy, din semifinalele FA Cup. În timp ce colegilor săi le-a fost jenă să se bucure de calificarea în ultimul act, sud-americanul s-a comportat precum un clovn.

Antony

Antony este unul dintre cele mai mari "flopuri" din istoria fotbalului, suma uriașă plătită de United pentru el în 0 goluri și o pasă decisivă în acest sezon, în 25 de partide de Premier League. Rezervă de lux la United, brazilianul l-a înlocuit pe finalul disputei de azi pe puștiul Garnacho, la scorul de 3-0. S-a terminat 3-3, iar în prelungirile prelungirilor Coventry a avut un gol anulat, la limită, de VAR.
Ca atare, deși s-au impus la penaltyuri, jucătorii de la United au refuzat să se bucure de victorie, conștientizând cât de ridicoli ar fi în contextul în care au cedat un avantaj de 3 goluri în fața unei formații de ligă secundă.
Nu a fost și cazul lui Antony, care și-a pus mâinile la urechi și a jubilat în fața adversarilor, transmițându-le că "i-a redus la tăcere și nu îi mai aude". În contra-partidă, căpitanul Harry Maguire, din cu totul alt "aluat" decât brazilianul, s-a dus imediat la jucătorii lui Coventry pentru a-i consola pentru înfrângere și pentru a-i felicita pentru dăruirea arătată și pentru capacitatea de revenire.
Clinton Morrison, fost atacant la Coventry, l-a adus cu picioarele pe pământ pe brazilian după gestul extrem de neinspirat făcut.
"Ar trebui să își facă mai multe griji pentru viitorul său la United decât pentru Coventry, pentgru că, la cum a jucat în acest sezon, ar putea juca în Championship", a spus fostul internațional irlandez după partida de pe Wembley.

Ten Hag e convins că poate câștiga FA Cup în fața lui City

Ten Hag s-a declarat mulțumit de calificarea în ultimul act, deși a recunoscut că nu a înțeles cum propriii jucători au putut să își piardă concentrarea în finalul meciului, astfel încât să îi permită unei formații de Championship să revină de la 0-3.
"Am dat dovadă de rezistență pentru a câștiga loviturile de departajare. A fost un joc ciudat. Am avut controlul timp de 75 de minute și trebuie să-i facem un compliment lui Coventry pentru ceea ce a făcut în ultimele 15 minute. Ne-a lipsit disciplina acolo", a spus la final Ten Hag.
United a ajuns la 29 de goluri încasate în toate competițiile, în 2024, deși a jucat doar 17 partide, dar e o specialistă a cupelor interne, urmând a juca pentru a 3-a oară cu trofeul pe masă, de când tehnicianul olandez a sosit pe Old Trafford.
În finala FA Cup, United va pleca având șansa a doua contra lui City, care, eliminată din UCL, va dori să facă dubla campionat - Cupa Angliei. Ultimul act al competiției va avea loc pe Wembley, pe 25 mai.
"Vreau să câștigăm finala contra lui City și sunt convins că vom avea șansele noastre să punem mâna pe trofeu, chiar dacă jucăm împotriva celei mai bune formații din lume.
Sezonul acesta a fost unul cu suișuri și coborâșuri, câștigarea FA Cup nu îl va transforma într-o stagiune de succes, pentru că ne dorim mai mult, dar ne va aduce o mare bucurie", a mai spus olandezul.