Bayern - Hertha 2-0 | Echipa lui Tuchel a revenit pe primul loc în Bundesliga! Gnabry și Coman au marcat pentru bavarezi

Irina Aldea

Publicat 30/04/2023 la 18:46 GMT+3

Bayern Munchen e din nou lider în Bundesliga, după 2-0 cu Hertha, în etapa cu numărul 30. Bavarezii s-au chinuit o repriză, dar au revenit în partea a doua și au rezolvat meciul, grație golurilor marcate de Gnabry și Coman.

Bayern Munchen, Bundesliga

Bayern Munchen s-a impus în etapa cu numărul 30 din Bundesliga și a urcat pe locul 1 în clasament, cu doar un punct peste contracandidata Borussia Dortmund. Băieții lui Thomas Tuchel s-au chinuit preț de o repriză pe teren propriu, dar au revenit mai hotărâți de la vestiare.
În repriza secundă, Serge Gnabry a spart gheața pentru gazde. Atacantul german a deshcis scorul în minutul 69, iar 10 minute mai tâzriu, bavarezii au lovit din nou, de data aceasta prin Kingsley Coman, ambele goluri fiind marcate în urma unor pase venite de la Joshua Kimmich.

Bayern Munchen a profitat de pasul greșit pe care l-a făcut Borussia Dortmund vineri, atunci când a remizat neașteptat în depalsare cu Bochum, echipă aflată în zona retrogradării. Pentru Bayern urmează meciurile cu Bremen, Schalke, RB Leipzig și Koln. De cealaltă parte, Borussia Dortmund le va înfrunta până la finalul sezonului pe Wolfsburg, Borussia Mönchengladbach, Augsburg și Mainz.
Bayern - Hertha 2-0. Echipele de start:
  • Bayern: Sommer - Mazraoui, Pavard, de Ligt, Cancelo - Kimmich, Goretzka - Gnabry, Musiala, Coman - Mane. Rezerve: Blind, Gravenberch, Muller, Sane, Sarr, Stanisic, Tel, Ulreich. Antrenor: Tuchel
  • Hertha: Christensen - Kenny, Uremovic, Rogel, Plattenhardt - Lukebakio, Toussart, Boetius, Mittelstadt - Ngankam, Niederlechner. Rezerve: Cigerci, Ejuke, Kanga, Klemens, Kwasigroch, Maza, Pekarik, Scherhant, Stange. Antrenor: Dardai