Franța, un nou pas greșit în preliminariile Campionatului Mondial! Toate rezultatele serii

Nicu Savin

Publicat 05/09/2021 la 00:19 GMT+3

În această seară a avut loc o nouă serie de meciuri din preliminariile Campionatului Mondial din 2022. Marea surpriză a zilei a venit din Ucraina, unde campiaona mondială Franța nu a reușit decât un rezultat de egalitate.

Viktor Tsygankov, Kurt Zouma, ukraine - france

După ce în urmă cu câteva zile Franța remiza pe teren propriu contra Bosniei, echiap lui Didier Deschamps nu a reușit mai mult nici în deplasarea din Ucraina. La fel ca ți în meciul cu bosniacii, starurile din naționala Franței s-au văzut conduse cu 1-0 și la Kiev, Shaparenko deschizând scorul în minutul 44.
Anthony Martial a reușit să egaleze în minutul 50, dar acela a fost și ultimul gol al întâlnirii, deși Franța a dominat până la final. Într-un alt meci al grupei D, Finlanda a câștigat la limită pe teren propriu contra Kazakhstanului, scor 1-0.
În urma acestor rezultate, Franța rămâne pe prima poziție, cu 9 puncte din 5 meciuri. Finlanda și Ucraina sunt pe locurile 2 și 3, cu câte 5 puncte fiecare, cu menționuea că scandinavii au cu 2 meciuri mai puțin disputate.

Haaland a marcat din nou pentru Norvegia

În Grupa G, Norvegia s-a impus cu 2-0 pe terenul Letoniei. Haaland a transformat un penalty în minutul 20, iar Mohamed Elyounoussi a stabilit scorul final în minutul 66. În aceeași grupă, Turcia s-a impus cu 3-0 în Gibraltar, iar Olanda a demolat reprezentativa Muntenegrului, scor 4-0.
Turcia rămâne pe prima poziție, cu 11 puncte, urmată de Olanda și Norvegia, fiecare cu câte 10 puncte.
Cel mai atractiv meci al zilei a fost cel dintre Slovacia și Croația, mai ales că situația în Grupa H este una foarte echilibrată. Așa a fost și partida de la Bratislava, dar numai până în minutul 84, când Marcelo Brozovic a marcat pentru croați, un gol care s-ar putea dovedi decisiv la finalul campaniei.
Croația și Rusia sunt acum principalele candicate la prima poziție pe care o împart deocamdată, fiecare având câte 10 puncte.