CSU Craiova a avut 2-0 cu Sepsi, dar a luat doar un punct! Balint, start ratat pe banca oltenilor

Actualizat 15/07/2022 la 23:58 GMT+3

Universitatea Craiova și Sepsi Sfântu Gheorghe au remizat spectaculos, scor 2-2, în prima etapă a sezonului din Superliga. Oltenii au condus cu 2-0, dar oaspeții au avut un final fantastic și au egalat, având chiar o mare ocazie de a lua toate punctele.

Universitatea Craiova - Sepsi (Sursa Foto: Facebook Universitatea Craiova)

Universitatea Craiova a debutat cu o remiză în noul sezon din Superliga. La primul meci oficial cu Laszlo Balint pe bancat tehnică, oltenii au condus-o cu 2-0 pe Sepsi, dar au fost nevoiți să se mulțumească numai cu un punct.
Partida de pe Oblemenco a început echilibrat, cele două formații arătând o mare poftă de joc. Ocaziile nu au lipsit în prima parte a meciului, dar tabela a fost dezghețată abia în minutul 29, când Gustavo a înscris pentru Craiova cu o lovitură de cap, după o centrare ideală a lui Andrei Ivan. Brazilianul intrase pe teren cu numai 3 minute înainte, după ce Roguljic a suferit o accindetare urâtă.
Elvir Koljic putea face 2-0 în minutul 38, dar a șutat modest din poziție de unu la unu cu portarul advers. Ratarea bosniacului putea să-i coste pe olteni, însă Mirko Pigliacelli, aflat la ultimul meci în tricoul Craiovei, a avut o intervenție sigură la șutul lui Ion Gheorghe din finalul primei reprize.

Universitatea Craiova - Sepsi 2-2 | Balint, start ratat pe banca oltenilor

Partea secundă a început cu oaspeții în atac, iar Golofca a trecut pe lângă egalare în minutul 47, dar a fost oprit de o nouă intervenție bună a lui Pigliacelli. Craiova a preferat să se apere exact și să lovească pe contraatac, iar această tactică a funcționat de minune.În minutul 59, Gustavo a reușit dubla, finalizând cu un șut plasat o acțiune la care Ivan și Koljic au conlucrat perfect.
Meciul părea încheiat, dar Sepsi nu a renunțat la luptă și moldoveanul Vitalie Damascan a redus din diferență în minutul 73, la numai 4 minute de când a intrat pe teren, reluând superb în poartă o centrare primită de la Dimitrov.
Iureșul covăsnenilor a continuat, iar în minutul 87 au dat lovitura. O minge respinsă pe jos de apărarea gazdelor a ajuns la Nicolae Păun, care a șutat imparabil de la marginea careului, deși a fost contrat puternic de Mateiu. Ca dezastrul să fie complet, oltenii au rămas și în 10 după faza la care au fost egalați. După consultarea VAR, Radu Petrescu i-a acordat roșu direct lui Mateiu, care s-a dus cu talpa pe glezna autorului golului egalizator.
Așadar, Craiova a ratat printre degete o victorie în startul sezonului, dar se poate declara și mulțumită pe de o parte. La ultima fază a meciului, Pigliacelli a avut o intervenție fantastică la un șut pe care scria 3-2 pentru oaspeți.
Pentru cele două echipe urmează primele manșe din turul doi preliminar al Conference League. Craiova va juca în deplasare cu albanezii de la Vllaznia, iar Sepsi va primi vizita slovenilor de la Olimpija Ljubljana. Ulterior, în etapa a 2-a a Superligii, oltenii se vor deplasa pe terenul lui U Cluj, iar formația lui Bergodi va juca acasă cu FC Argeș.
În primul meci al noului sezon din Superliga, FC Hemrannstadt a câștigat categoric în fața celor de la CS Mioveni, scor 3-0. Golurile formației nou-promovate au fost marcate de Paraschiv (min.28), Alhassan (min.63 și min.67).