Dinamo, debut cu victorie în Liga 2! Echipa lui Ovidiu Burcă învins-o pe Progresul Spartac

Alex Masgras

Actualizat 04/08/2022 la 19:12 GMT+3

Dinamo s-a impus în primul meci al noului sezon din Liga 2. "Câinii roșii" s-au impus în meciul contra celor de la Progresul Spartac, scor 1-0.

Dinamo

Credit imagine: facebook

Dinamo a câștigat primul meci din istoria clubului din divizia secundă, într-o partidă contra celor de la Progresul Spartac disputată pe stadionul din Clinceni.
Echipa lui Ovidiu Burcă a obținut cele trei puncte grație golului marcat de Antonio Bordușanu în minutul 29. Dinamovistul a profitat de o eroare a lui Lixandru în apărare, l-a depășit pe portarul Progresului și a trimis mingea în poartă.
În minutul 76, Ionuț Amzar a primit al doilea cartonaș galben, iar dinamoviștii au rămas în zece oameni. În inferioritate numerică, Dinamo s-a retras în apărare, dar cei de la Progresul nu au reușit să marcheze golul egalizator.
În minutul 90+5, Matei Andrei de la Progresul Spartac a fost eliminat pentru un gest nesportiv.
Etapa următoare, Dinamo va primi vizita celor de la Oțelul Galați, o altă echipă care a promovat din liga a treia, în timp ce Progresul Spartac va juca în deplasare, contra celor de la Unirea Constanța.