Juventus a câștigat Supercupa Italiei! Cristiano Ronaldo, cel mai bun marcator din istorie

Actualizat 21/01/2021 la 01:06 GMT+2

Juventus a câștigat Supercupa Italiei, după ce s-a impus cu 2-0 în fața lui Napoli, grație golurilor înscrise de Cristiano Ronaldo și Alvaro Morata în repriza secundă. Starul portughez a devenit în mod oficial cel mai bun marcator din istoria fotbalului.

Cristiano Ronaldo celebrates scoring for Juventus

Juventus și-a trecut în palmares cea de-a 9-a Supercupă a Italiei din istoria clubului.
Misiunea trupei lui Andrea Pirlo nu a fost deloc ușoară, iar Napoli a avut prima mare ocazie a meciului. În minutul 29, Lozano a interceptat mingea în careul "bianconerilor" și l-a pus la grea încercare pe Szczesny, care a reușit să respingă.
Juventus a oferit replica prin Cristiano Ronaldo. Starul portughez a prins un șut de la marginea careului, dar mingea a plutit peste bara transversală.

Cristiano Ronaldo, cel mai bun marcator din istoria fotbalului

Juventus a ieșit mult mai montată de la vestiare și a început să controleze clar partida. Același Ronaldo a ieșit la rampă la jumătatea reprizei a doua și a marcat cu un șut din careu.
Dar nu a fost orice gol. A fost golul cu numărul 760 din cariera lui CR7, cu care a devenit cel mai bun marcator din istoria fotbalului (în meciurile oficiale). Starul portughez l-a depășit în ierarhia all-time pe Josef Bican.

Juventus a cucerit Supercupa Italiei în fața lui Napoli

Napoli a obținut un penalty în minutul 80, acordat după intervenția tehnologiei VAR. Insigne și-a asumat responsabilitatea, dar din păcate pentru căpitanul trupei lui Gattuso, șutul său s-a dus pe lângă bara lui Szczesny.
Lozano a trecut pe lângă egalare în minutul 90+5, când șutul său trimis la firul ierbii a fost respins salvator de goalkeeper-ul lui Juventus. Alvaro Morata a risipit orice urmă de emoție venită din tabăra "bianconerilor" la faza următoare. Atacantul iberic a scăpat singur cu portarul Ospina și l-a învins cu mult calm.
S-a încheiat 2-0 pentru Juventus, care și-a trecut în palmares cea de-a 9-a Supercupă a Italiei din istoria clubului, după cele obținute în 1995, 1997, 2002, 2003, 2012, 2013, 2015, 2018.
Morata, Ronaldo - Juventus-Napoli - Supercoppa italiana 2020/2021 - Imago

Cristiano Ronaldo, jucătorul cu cele mai multe goluri din istoria fotbalului

Ronaldo a ajuns la 760 de goluri înscrise pentru echipele de club și naționala Portugaliei. Podiumul este completat de legendarii Josef Bican (759) și Pele (757).