Mbappe și Kane, goluri de generic pentru PSG și Spurs în amicalele câștigate cu Urawa și Rangers

Actualizat 23/07/2022 la 23:37 GMT+3

Kylian Mbappe a marcat un gol fenomenal în duelul câștigat de PSG contra japonezilor de la Urawa, scor 3-0. Într-un alt meci amical de azi, Tottenham a câștigat cu 2-1 disputa cu Glasgow Rangers, amebele goluri ale londonezilor fiind reușite de Harry Kane, unul dintre ele fiind de generic.

Kylian Mbappé inscrit un but pour le PSG, face aux Urawa Red Diamonds, lors de la tournée au Japon des Parisiens - 23/07/2022

Marile echipe ale Europei dispută în această perioadă meciuri amicale, iar starurile fotbalului ies la rampă în fiecare zi. Astăzi, Manchester United, PSG, Tottenham, Milan și Inter au fost printre echipele de top care au jucat meciuri de pregătire.
După ce în primul meci amical din turneul din Japonia s-a chinuit cu Shimizu, PSG a câștigat clar împotriva celor de la Urawa, scor 3-0. Golurile parizienilor au fost semnate de Sarabia (min.16), Mbappe (min.35) și tânărul Kalimuendo (min.76).
De departe, cel mai frumos gol a fost marcat de Kylian Mbappe. Starul lui PSG a deviat mai întâi superb pentru Bernat, iar după ce a reprimit mingea a luat pe cont propriu o acțiune și l-a învins pe portarul advers cu un șut puternic dintr-un unghi foarte închis.
PSG va mai juca un meci de pregătire în Japonia, cu Gamba Osaka (25 iulie), după care va începe oficial sezonul, prima partidă fiind Supercupa Franței, contra lui Nantes (31 iulie).

Harry Kane, în mare formă înaintea noului sezon

Tottenham a jucat astăzi un meci amical cu Glasgow Rangers, pe Ibrox Park. Scoțienii au condus cu 1-0 la pauză prin golul marcat de Antonio Colak, dar Spurs s-a impus cu 2-1 la final, grație dublei semnate de Harry Kane în minutele 50 și 56, ambele reușite venind din pasele lui Son. Prima reușită a atacantului engelz a fost una de generic, acesta plasând perfect mingea la colțul lung cu o execuție fină.
Astfel, Kane a ajuns la 5 goluri marcate în cele 3 meciuri amicale jucate de echipa lui Conte în această vară. Atacantul a înscris de două ori și contra selecționatei primei ligi din Coreea de Sud, dar a reușit și singurul gol al echipei sale în remiza cu Sevilla.
Până la debutul în Premier League, acasă cu Southampton (6 august), Tottenham va mai juca un meci amical, cu AS Roma, la Haifa (30 iulie).
Echipele din Italia au început ceva mai târziu pregătirile, iar asta s-a văzut în primele amicale ale verii. Roma a remizat cu Nice, meci în care Rareș Ilie a debutat la formația franceză, iar Milan și Inter au pierdut împotriva unor echipe mult mai slab cotate. Campioana din Serie A a fost învinsă cu 3-2 de maghiarii de la Zalaegerszeg, meci în care Tătărușanu a fost titluar și a primit cele 3 goluri în decurs de doar 25 de minute. Pentru rossoneri au marcat Giroud (penalty) și Krunic. Inter a cedat la limită în duelul cu Lens, scor 0-1, golul francezilor fiind marcat în minutul 90.
În noaptea de sâmbătă spre duminică au loc 3 partide amicale de lux: Barcelona - Real Madrid (ora 6:00), Bayern - Manchester City (ora 2:00) și Arsenal - Chelsea (ora 3:00).