România U21 - Malta U21 4-1. Ce șanse au "tricolorii mici" pentru calificarea la Euro

Actualizat 13/10/2020 la 22:19 GMT+3

România U21 a câștigat categoric meciul cu Malta U21, scor 4-1, în penultima etapă din preliminariile Campionatului European de tineret.

Dennis Man, atacantul României U21

La partida de la Giurgiu, "tricolorii mici" au fost conduși de Mihai Stoichiță, directorul tehnic al FRF. Adrian Mutu, selecționerul naționalei noastre de tineret, a rămas în izolare după ce a intrat în contact cu secundul Răzvan Rotaru, infectat cu COVID-19.
Dennis Man&Co n-au avut emoții în fața Maltei U21 și au controlat partida de la un capăt la altul.
România U21 a făcut spectacol în prima repriză, reușind să înscrie de 4 ori. Mățan a deschis scorul în minutul 17, după o acțiune personală superbă. Atacantul a intrat fulgerător în careu, a fentat câțiva adversari și a trimis impecabil la colțul lung, în vinclu, fără speranțe pentru portarul Maltei.
Dennis Man a dublat avantajul "tricolorilor mici" 10 minute mai târziu. după o recuperare în careul Maltei. Atacantul FCSB-ului a reluat din cădere, în poarta părăsită de goalkeeper-ul oaspeților.

România U21 - Malta U21 4-1 | "Tricolorii mici" și-au asigurat locul 2

România U21 a rămas în inferioritate numerică în minutul 34, când Tudor Băluță a văzut al doilea cartonaș galben și a plecat la vestiare. Chiar și în aceste condiții, tot "tricolorii mici" au fost cei care au marcat următorul gol.
George Ganea a reușit primul său gol la naționala U21, în minutul 36, cu o execuție din interiorul careului.
România U21 a mai punctat o dată în minutul 40, din lovitură de la 11 metri. Vlădoiu a fost faultat în careu de Camilleri, iar Man a transformat fără emoții, ducând scorul la 4-0. "Tricolorii mici" au redus motoarele în partea a doua, iar Malta a reușit să înscrie golul de onoare în minutul 50, prin Elouni.

Cum se poate califica România U21 la Campionatul European

Grație rezultatului din această seară, "tricolorii mici" și-au asigurat locul 2 în grupa de calificare. Totuși, victoria în fața Maltei nu va conta în ierarhia celor mai bune echipe clasate pe locul 2. În acest clasament, rezultatele obținute împotriva ultimelor clasate din fiecare grupă (Malta, în grupa României) nu vor fi luate în calcul.
Cum Danemarca și-a asigurat locul 1 în grupa României, singura șansă pe care "tricolorii mici" o mai au pentru a ajunge la turneul final este să încheie între primele 5 cele mai bune echipe aflate pe locul 2.
România U21 va juca în ultima rundă împotriva Danemarcei U21, pe 17 noiembrie, pe teren propriu. "Tricolorii mici" au nevoie de victorie ca să-și asigure prezența între cele mai bune echipe clasate pe locul secund și să obțină calificarea la Euro.
  • 9. Macedonia de Nord U21 8p
Clasamentul grupei României U21 în preliminariile Campionatului European de tineret:

LIVETEXT | România U21 - Malta U21 4-1

Final! România U21 învinge categoric Malta U21, scor 4-1!
Min 50. Gol Malta U21! Oaspeții reduc din diferență, după golul înscris cu capul de Elouni.
Min 40. GOOOOOL România U21! Dennis Man înscrie din lovitură de la 11 metri.
Min 39. Penalty pentru România U21! Vlădoiu a fost faultat în careu de Camilleri.
Min 36. GOOOOOL România U21! George Ganea înscrie primul său gol pentru naționala de tineret, cu un șut la colțul lung, din interiorul careului.
Min 34. Cartonaș roșu pentru Tudor Băluță! Mijlocașul României U21 a primit al doilea "galben", după un fault comis la centrul terenului.
Min 27. GOOOOOL România U21! Dennis Man dublează avantajul "tricolorilor mici", după o recuperare în careul Maltei. Atacantul FCSB-ului a reluat din cădere, în poarta părăsită de goalkeeper-ul oaspeților.
Min 17. GOOOOOOL România U21! Mățan a reușit o fază personală extraordinară! A intrat în viteză în careul Maltei, a fentat câțiva adversari și a șutat la vinclu, fără speranțe pentru portarul oaspeților.
România U21 - Malta U21 | Echipele de start:
  • România U21: Aioani - Vlădoiu, Drăgușin, T. Băluță, Haruț - Olaru, M. Marin, Ciobanu - D. Man, Ganea, Mățan
  • Rezerve: Axinte, Itu, Cîmpanu, Moruțan, Drăguș, Chindriș, Petrila, L. Munteanu, Costache
  • Malta U21: Formosa - Borg, Camilleri, Spiteri, Gauci - McKay, Attard, Spiteri, Scicluna - Friggieri, Elouni
  • Rezerve: Formosa, Spiteri, Ghio, Zammit, Tanti, Fenech, Mallia, Farrugia, Vella

Mihai Stoichiță, în locul lui Adrian Mutu la România U21 - Malta U21

FRF a anunțat ieri că s-au descoperit 2 cazuri de Covid-19 la naționala de tineret a României, pregătită de Adrian Mutu.
Unul dintre cei depistați pozitiv este fotbalist, iar celălalt este mebru al staff-ului. Cei 2 infectați au intrat în izolare și nu vor participa la meciul cu Malta U21 (mâine, ora 20:00), iar DSP-ul va începe o anchetă epidemiologică.
În situația actuală, Adrian Mutu nu va putea să stea pe banca tehnică a naționalei U21 a României la meciul cu Malta.
Federația a anunțat că, în locul lui Mutu, va fi adus Mihai Stoichiță, care în prezent ocupă postul de director tehnic al FRF. Fostul antrenor, ultima oară la Petrolul Ploiești, va fi ajutat la partida de mâine de Dinu Todoran și Dumitru Moraru.
În același timp, portarul Andrei Vlad a rămas și el în izolare, fiind considerat contact direct cu unul dintre cei doi oameni testați pozitiv. El nu va evolua în duelul cu Malta U21.

România U21, aproape de EURO

Echipa condusă de Adrian Mutu a pierdut în Ucraina și a ratat orice șansă de a mai ajuge la EURO de pe prima poziție a grupei, dar poate obține biletele de calificare dacă va fi printre cele mai bune 5 echipe clasate pe locurile 2 în cele 9 grupe.
În aceste condiții, meciul cu Malta nu va conta în acest clasament, deoarece rezultatele cu ultima clasată din grupă vor fi anulate, din cauza faptului că una dintre cele 9 grupe are doar 5 echipe.
În clasamentul echipelor de pe locul 2, "tricolorii mici" sunt pe poziția secundă, dar pentru a fi siguri că vor merge la EURO, vor trebui să obțină un rezultat pozitiv contra Danemarcei, în ultima partidă din aceste preliminarii.