Voluntari - FCSB 2-1. Primul eșec al sezonului pentru roș-albaștri

Publicat 12/09/2020 la 22:55 GMT+3

FCSB a suferit primul eșec al sezonului. Roș-albaștrii au pierdut la Voluntari, scor 2-1, într-o partidă în care au arătat mult mai slab decât înainte de pauza generată de meciurile echipelor naționale.

FC Voluntari-FCSB

După două victorii convingătoare, cu 3-0 (împotriva unor adversari buni, Astra și Viitorul), FCSB a făcut primul pas greșit în Liga 1. Partida a fost una cu o încărcătură specială pentru Mihai Teja, antrenorul ilfovenilor care a primit prea puține șanse pe banca tehnică a formației din Berceni.
Băieții lui Petrea au început destul de slab și, deși au dominat teritorial, golul a venit în poarta lui Vlad, după jumătate de oră de joc.

Voluntari FCSB 2-1 | Schimbările de la pauză, fără efect

La pauză, conducerea FCSB a dictat să se opereze nu mai puțin de 3 modificări, dar Panțâru, Olaru și Buziuc nu au adus prospețimea și viziunea de care era nevoie. Mai mult, cei care au modificat tabela de scor au fost tot gazdele, prin Ricardinho.
Introducerea lui Moruțan a mai animat puțin ofensiva roș-albaștrilor, dar golul lui Man din minutul 87, după o centrare perfectă a lui Moruțan, a venit prea târziu. Atacantul de bandă dreaptă venit de la UTA a confirmat încă o dată că e cel mai în formă jucător al FCSB-ului din acest sezon, dar un transfer pe o sumă importantă nu va fi posibil, probabil, dacă trupa lui Petrea nu va ajunge în grupele Europa League.
Roș-albaștrii merg cu un moral scăzut în Serbia, pentru duelul cu Backa Topola, din preliminariile Europa League, dar chiar și așa pleacă favoriți pentru calificare.