Rapid a deraiat la Ploiești în meciul cu Chindia! Dâmbovițenii au obținut la prima victorie în SuperLigă

Publicat 03/10/2022 la 23:08 GMT+3

Chindia Târgoviște a câștigat cu scorul 2-1 partida jucată pe teren propriu contra celor de la Rapid, meci contând pentru etapa a 12-a din SuperLigă. Golurile lui Popa și Neguț aduc prima victorie a dâmbovițenilor în actualul sezon.

Chindia Târgoviște - Rapid. Sursa foto: GSP

Articol scris de Maria Olteanu
Ultimul duel al etapei a 12-a din campionatul românesc le-a adus față în față, la Ploiești, pe Chindia și Rapid, un duel aproximativ al extremelor din clasament: locul 2 vs locul locul 16.
Contrar hârtiei, elevii lui Adi Mutu au fost învinși de "lanterna roșie" condusă de Toni Petrea, la capătul unui joc în care ambele formații au avut câte un gol anulat după consultarea sistemului VAR.

Chindia, primul succes în SuperLigă

Rapid a avut șansa de a reveni în coasta celor de la Farul, care erau cu 3 lungimi în față, dar dobrogenii profită de acest rezultat și rămân lideri solitari în fruntea SuperLigii.
Prima mare ocazie a jocului de pe "Ilie Oană" le-a aparținut gazdelor, Neguț testându-l pe Moldovan, care a fost la post și a reușit să respingă cu un reflex de senzație.
Cinci minute mai târziu, Chindia a reușit să deschidă scorul, după ce Daniel Popa a profitat de greșelile din defensiva giuleștenilor și l-a învins din apropiere pe Moldovan, pentru 1-0 pe tabelă pentru dâmbovițeni.
Avantajul Chindiei a durat doar patru minute, căci Rapid a egalat la 1, însă centralul întâlnirii, Lucian Rusandu, a decis să anuleze reușita lui Albu, pe motiv de offside, după câteva momente în care a consultat sistemul VAR.
VAR-ul a anulat un gol și pentru băieții lui Toni Petrea, în minutul 33, reușita lui Popadiuc, din pasa lui Popa, nefiind validată din același motiv. La vestiare, gazdele au intrat cu avantaj minim, 1-0, scor stabilit de Popa după 15 minute de joc.

Tot Chindia a fost echipa care a marcat și după întoarcerea de la vestiare. Popa a executat o lovitură liberă la care Moldovan a putut doar să respingă, însă insuficient, întrucât balonul a ajuns la Neguț, care a finalizat pentru 2-0.
Rapid, aflată în corzi, a micșorat ecartul, după doar două minute. Sefer, din lovitură liberă, a expediat un șut care a atins zidul și l-a păcălit ulterior pe Căbuz, care nu a mai putut salva.
Săpunaru, din întoarcere, a amenințat buturile păzite de Căbuz când mai erau doar 3 minute de joc, însă mingea respinsă de portarul Chindiei a atins bara transversală. S-a încheiat 2-1 pentru elevii lui Toni Petrea care au reușit să obțină primul succes în SuperLigă.
Etapa viitoare, Chindia se va deplasa pe terenul celor de la FCU Craiova, luni, de la ora 17:30, în timp ce Rapid va primi sâmbătă, de la ora 21:30, vizita celor de la FC Botoșani.