Cagliari a început cu ambiții mai mari pentru acest sezon, raportat la ultimele sezoane, dar acestea nu au fost acoperite și prin rezultate în primele etape. Echipa internaționalului român Răzvan Marin a obținut un singur punct în primele trei etape din Serie A.
În ultima partidă disputată pe teren propriu, Cagliari a condus Genoa cu 2-0, dar adversarii au întors meciul în repriza secundă și au plecat cu toate cele trei puncte (scor final 2-3). Deznodământul întâlnirii i-a fost fatal antrenorului Leonardo Simplici, care a fost demis. El a devenit și primul tehnician schimbat în Serie A după ce a început sezonul 2021/22.

Walter Mazzarri era liber de mai bine de un an și jumătate

Serie A
Inter Milano s-a oprit la 18 victorii consecutive în Serie A, pe teren propriu
25/09/2021 LA 18:59
În locul lui a fost numit aseară Walter Mazzarri, așadar, Răzvan Marin lucrează începând de azi cu un nou antrenor.
Noul tehnician era liber de contract de mai bine de un an și jumătate, după ce a fost demis de la Torino, în februarie 2020. În cariera sa, el a mai pregătit formații precum Sampdoria, Napoli, Inter Milano sau Watford.
Revenind la meciul Cagliari – Genoa, Răzvan Marin a pasat decisiv la golul de 2-0, în minutul 56. Mijlocașul român a primit nota 6,5 din partea jurnaliștilor de la Gazzetta Dello Sport, cea mai mare din cadrul echipei
"A fost singurul care a jucat cu inima până la final. Datorită urcării sale a venit și penalty-ul lui Cagliari (n.r. obținut în minutul 16 de gazde și transformat de Joao Pedro). A fost neobosit pe parcursul celor 90 de minute", a scris ziarul italian.
Serie A
Totti a prefaţat derby-ul dintre Lazio şi Roma: "Mourinho împotriva lui Sarri, ce derby!"
25/09/2021 LA 16:35
Serie A
Moment istoric la AC Milan! După Cesare și Paolo, Daniel Maldini a debutat ca titular și a marcat
25/09/2021 LA 15:02