Și-a făcut încălzirea pentru Cupa Mondială! Arbitrul Facundo Tello a arătat 10 cartonașe roșii în Boca-Racing

Actualizat 08/11/2022 la 10:37 GMT+2

Racing Club a învins Boca Juniors în finala Trofeului Campionilor, scor 2-1, dar partida a ieșit în evidență datorită numărului mare de cartonașe roșii arătate de arbitrul Facundo Tello, eliminând 10 jucători în total.

Guillermo Fernandez en action lors du Trophée des Champions argentin 2022 et ce match remporté par le Racing Club contre Boca Juniors (2-1), le 6 novembre 2022.

Credit imagine: Imago

Partida dintre Racing Club și Boca Juniors din finala Trofeului Campionilor, câștigată de Racing Club cu 2-1, a fost un adevărat festival de cartonașe roșii.
După primele 90 de minute, scorul era 1-1. Briasco a deschis scorul pentru Boca Juniors în minutul 19, în timp ce Rojas a adus egalarea în minutul 22 pentru Racing Club. Finalul celor 90 de minute a dat startul tensiunilor, în urma unui conflict în care au fost implicați Sebastian Villa de la Boca și Johan Carbonero de la Racing.
După ce spiritele s-au calmat, arbitrul Facundo Tello, care va fi prezent la Cupa Mondială din Qatar, i-a eliminat pe cei doi jucători. În minutul 90+7, Hugo Ibarra, antrenorul lui Boca Juniors, a văzut și el cartonașul roșu.
Partida a continuat în prelungiri, acolo unde Alan Varela a primit al doilea cartonaș galben.
În minutul 118, Carlos Jonas Alcaraz a dat lovitura și a înscris pentru Racing Club. Bucuria mijlocașului de 19 ani nu a fost însă pe placul celor de la Boca Juniors, care i-au cerut socoteală lui Alcaraz.
După ce spiritele s-au calmat, Tello a scos cinci cartonașe roșii pentru jucătorii de la Boca, două dintre ele fiind arătate unor jucători aflați în afara terenului. Nici Alcaraz nu a scăpat și a fost și el eliminat alături de coechipierul său Jonathan Galvan.
În cele din urmă, partida s-a încheiat cu 10 eliminări și cu 2-1 pentru Racing Club, care a cucerit Trofeul Campionilor în fața celor de la Boca Juniors.

Facundo Tello, în vârstă de 40 de ani, este unul dintre cei șase arbitri sud-americani care vor merge la Cupa Mondială din Qatar. Argentinianul are 118 meciuri oficiate în prima ligă din Argentina în care a arătat 612 cartonașe galbene și 45 de cartonașe roșii.
Facundo Tello
Tello este considerat unul dintre cei mai buni arbitri din America de Sud și are ecusonul FIFA încă din anul 2019. De atunci, el a arbitrat la Campionatul Americii de Sud U20, dar și la Cupa Arabă din 2021, la partida dintre Iordania și Maroc.
Acesta nu a fost primul meci al sezonului în care Tello a arătat mai mult de un cartonaș roșu. În luna septembrie, în victoria celor de la Racing Club în fața lui Atletico Platense cu 1-0, el a arătat 3 cartonașe roșii și 6 cartonașe galbene.