Stanciu, "MVP-ul" lui Damac, Pușcaș, marcator din nou! Cum au evoluat stranierii în weekend

Publicat 22/04/2024 la 11:15 GMT+3

Nicolae Stanciu și George Pușcaș și-au trecut numele pe tabela de marcaj și au fost printre remarcații lui Edi Iordănescu, dintre stranierii convocați la ultima acțiune a echipei naționale. Iată ce au făcut componenții primei reprezentative cu 8 săptămâni înainte de debutul la EURO 2024.

Nicolae Stanciu

Articol scris de Daniel Kerekes
Nicolae Stanciu a fost cel mai prolific stranier al lui Edi Iordănescu în ultima săptămână. Căpitanul echipei naționale a decis aproape de unul singur meciul dintre Damac și Al-Okhdood. Mijlocașul a deschis scorul cu o execuție plasată, la firul ierbii și și-a continuat reprezentația cu cu o centrare perfectă din corner, transformată în gol de colegul său, Domagoj Antolic.
Echipa antrenată de Cosmin contra avea să câștige acest meci cu scorul de 2-1. În tabăra gazdelor au evoluat alți doi români. Andrei Burcă a fost integralist pe poziția de fundaș stânga, iar Florin Tănase a fost titular, dar a ieșit de pe teren la pauză.
Celălalt marcator al săptămânii a fost George Pușcaș. Atacantul lui Bari a înscris în al doilea meci consecutiv din Serie B. De această dată, vârful lui Iordănescu a transformat o lovitură de pedeapsă, aducând egalarea în meciul contra celor de la Pisa, unde Marius Marin a fost integralist.
Dennis Man și Valentin Mihăilă au fost ambii titulari pentru Parma în meciul cu Palermo. Man a fost nevoit să părăsească terenul accidentat, iar Mihăilă, care a jucat vârf de atac, a fost înlocuit după 69 de minute. Ionuț Nedelcearu a fost integralist de cealaltă parte.

Denis Alibec își continuă evoluțiile bune din Qatar. Vârful naționalei, care evoluează pe poziția de mijlocaș dreapta la Muaither, a pasat decisiv pentru golul de 1-1 în meciul pierdut cu 2-5 în fața viitoarei echipe a lui Florinel Coman, Al Duhail.
Nu a fost cel mai bun weekend pentru jucătorii naționalei din top 5 campionate. Niciunul dintre Horațiu Moldovan, Andrei Rațiu, Ianis Hagi sau Răzvan Marin nu au evoluat vreun minut pentru echipele lor. Radu Drăgușin și Tottenham nu au avut meci în această perioadă, având în vedere că Chelsea a jucat în semifinalele Cupei Angliei. Derby-ul londonez a fost mutat pe data de 2 mai.
În Turcia, toți românii de la Gaziantep au fost titulari. Florin Niță și Deian Sorescu au evoluat pe tot parcursul ultimului meci, în timp ce Denis Drăguș a ieșit pe final. Cu toate acestea un alt român a făcut spectacol. Alexandru Maxim, neconvocat la națională din 2022, a marcat și a pasat decisiv pentru victoria fostei echipe a lui Marius Șumudică.
Alexandru Cicâldău a intrat de pe bancă în minutul 11 pentru Konyaspor, în timp ce Olimpiu Moruțan a fost titular pentru Ankaragucu, evoluând timp de 76 de minute. Bogdan Racovițan a fost integralist pentru Rakow, iar Adrian Rus a evoluat la rândul său pe tot parcursul meciului pentru Pafos, pe poziția de fundaș dreapta.