Știrile dimineții: Nemulțumire uriașă după Arsenal - Bayern! Rapidiștii i-au decis viitorul lui Bergodi

Actualizat 10/04/2024 la 07:45 GMT+3

Știrile dimineții: Arsenal și Bayern au remizat aseară, scor 2-2, într-un meci din manșa tur a sferturilor de finală ale Champions League. După fluierul final, londonezii s-au enervat că nu s-a dictat penalty la ultima fază. În România, conducerea Rapidului a vorbit despre viitorul lui Cristiano Bergodi. În baschet, CSO Voluntari și-a aflat adversara din finala ENBL.

LONDON, ENGLAND - APRIL 9: Bukayo Saka of Arsenal goes down after coming together with Manuel Neuer of Bayern Munich in injury time during the UEFA Champions League quarter-final first leg match between Arsenal FC and FC Bayern Munchen at Emirates Stadium

În fiecare dimineață, la prima oră, Eurosport.ro face o scurtă revistă a presei, pentru a vă oferi cele mai interesante și proaspete informații din sport.

1. Jucătorii lui Arsenal, nemulțumiți după încheierea meciului cu Bayern

Arsenal și Bayern Munchen au remizat aseară, la Londra, scor 2-2, în meciul tur din dubla contând pentru sferturile de finală ale Champions League.
Echipa lui Mikel Arteta a condus cu 1-0 din minutul 12, apoi a fost condusă cu 2-1 la pauză și a stabilit scorul final în minutul 76. Londonezii ar fi vrut, însă, să aibă șansa de a câștiga meciul, iar după fluierul final au răbufnit.
La ultima fază, Bukayo Saka a căzut în careu după ce s-a lovit de portarul bavarezilor, Manuel Neuer, iar gazdele au cerut penalty. Arbitrul nu a considerat că se impune acordarea unei lovituri de la 11 metri și a oprit meciul.
Acest lucru i-a enervat pe jucătorii lui Arsenal, care l-au înconjurat pe central pentru a-i cere explicații, fiind convinși că ar fi meritat o lovitură de pedeapsă.
"Mi s-a părut penalty clar, a fost clar contactul. Nu suntem mulțumiți de rezultat, dar, când ești condus 2-1 la pauză, un rezultat de egalitate este acceptabil", a declarat Leandro Trossard, marcatorul golului de 2-2.
La rândul său, Rio Ferdinand s-a arătat și el convins că Arsenal ar fi trebuit să primească o lovitură de la 11 metri: "Manuel Neuer își lasă piciorul. E penalty. Cei de la VAR trebuiau să-l cheme pe arbitru să vadă faza. E o decizie majoră", a spus fostul fotbalist.
Returul dintre Arsenal și Bayern este programat miercurea viitoarea, de la ora 22:00, în Germania. Învingătoarea din această dublă se va califica în semifinalele Champions League, unde va da peste câștigătoarea din duelul Manchester City - Real Madrid (3-3 în meciul tur).

2. Rapidiștii i-au decis viitorul lui Bergodi

Rapid nu a reușit să câștige niciun meci în play-off, fiind învinsă de Farul (1-2), Universitatea Craiova (2-1) și CFR Cluj (1-4), și a ajuns la 13 puncte în spatele celor de la FCSB.
Înaintea celei de-a patra etape a competiției, conducerea giuleștenilor a vorbit despre situația în care se află echipa, ale cărei obiective la începutul sezonului erau clasarea pe podium în SuperLigă și câștigarea Cupei României.
Acționarul minoritar al Rapidului, Victor Angelescu, a spus că antrenorul Cristiano Bergodi trebuie să găsească repede soluții pentru a îmbunătăți situația echipei, în caz contrar urmând a fi demis.
Italianul trebuie să-și mențină echipa cu șanse la obiectivul încă realizabil privind locurile 1-3 din clasamentul SuperLigii, în caz contrar conducerea intenționând să-l schimbe.
"Cu toții trebuie ne gândim la ce am făcut greșit, de la antrenor, la jucători și la noi. Nici Bergodi nu a înțeles ce s-a întâmplat cu CFR, nu a pregătit meciul să pierdem. El e antrenorul și trebuie să găsească soluția pentru a ieșit cât mai repede din situația asta.
Cristiano nu a pierdut controlul vestiarului, el poate să revitalizeze situația. Nu am avut de gând să-l demitem. Am avut o ședință în care am hotărât să îi mai dăm șanse, mergem pe mâna lui. Vom respecta contractul, nu va exista să nu demitem un antrenor din cauze financiare. Și antrenorii își negociază anumite clauze. Dacă vom decide să-l demitem, nu vom ține cont de clauze.
Există o clauză de reziliere. Noi am avut obiectiv locurile 1-3 și Cupa României. Am avut o discuție cu Cristiano, ne-a spus părerea lui. A făcut și el greșeli. Am avut niște discuții cu el. Sper să nu se întâmple să nu mai avem șanse matematice la podium înainte de ultimele etape.
Ar trebui să pierdem vreo 3 meciuri la rând. Dacă nu se va îndeplini obiectivul, ne gândim la schimbare, ar fi un an total ratat. Dacă obiectivul e ratat, normal că trebuie o schimbare", a declarat Victor Angelescu, potrivit DigiSport.
Pentru Rapid, care e pe locul 4 în clasamentul din play-off, urmează luni seară, de la ora 20:30, duelul de pe teren propriu cu Sepsi Sf. Gheorghe.

CSO Voluntari va înfrunta echipa daneză Bakken Bears Aarhus în finala Ligii Nord-Europene de baschet masculin (ENBL), după ce aceasta a învins pe teren propriu formația lituaniană BC Siauliai cu scorul de 90-77 (22-14, 20-16, 21-26, 27-21), marți seara, în a doua semifinală a competiției.
CSO Voluntari a trecut în prima semifinală de echipa belgiană RSW Liege Basket cu scorul de 80-79.
Cei mai buni jucători ai gazdelor turneului final au fost Malik Disjohn Parsons, 19 puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive, Gustav Lund Knudsen, 16 p, 4 rec, Deandre Damari Pinckney, 13 p, 9 rec, Ryan Anthony Evans, 10 p, 8 rec.
Shaquille Dushaun Anthony Keith a fost MVP-ul balticilor, cu 21 p, 9 rec.
Finala dintre CSO Voluntari și Bakken Bears Aarhus va avea loc astăzi, 10 aprilie, de la ora 20:00 (ora României), în timp ce finala mică va avea loc de la ora 17:00, între BC Siauliai și RSW Liege Basket. AGERPRES