Everton și Tottenham au oferit cel mai frumos meci din optimile Cupei Angliei, în direct și în exclusivitate pe Eurosport 1 și Eurosport Player. Trupa lui Carlo Ancelotti s-a impus cu 5-4, după prelungiri, după un gol marcat de Bernard în minutul 97.
Meciul de pe Goodison Park a început cu un ritm excelent. Tottenham a deschis scorul după numai 3 minute, când Sanchez a reluat cu capul în plasă centrarea expediată de Heung-min Son.

Cupa Angliei | Everton - Tottenham 5-4, după prelungiri. Meci de poveste pe Goodison Park

The Emirates FA Cup
Chelsea, făcută praf după cererea ca meciul cu Middlesbrough să se joace fără fani: "Sunt jalnici"
15/03/2022 LA 16:04
Everton s-a trezit în minutul 36 și a reușit să înscrie 3 goluri rapide. Calvert-Lewin a restabilit egalitatea, apoi i-a pasat lui Richarlison, care a adus în vantaj formația lui Ancelotti. Sigurdsson a dus scorul la 3-1 în minutul 43, din lovitură de la 11 metri.
Trupa lui Jose Mourinho a avut ultimul cuvânt de spus în prima repriză. Son a trimis încă un assist, la golul înscris de Lamela în minutul 45+3.
Repriza secundă a început tot cu un gol marcat de Sanchez. Fundașul columbian a reluat din fața porții, după o deviere în careul lui Everton.
Everton a revenit din nou în avantaj în minutul 68, prin Richarlison. Bucuria "caramelelor" a durat până în minutul 83, când Son a expediat o nouă centrare excelentă din corner, care l-a găsit în fața porții pe partenerul său de atac, Harry Kane. Căpitanul lui Spurs a reluat puternic cu capul, fără speranțe pentru goalkeeper-ul Olsen.

Cupa Angliei | Carlo Ancelotti a oferit faza serii pe Goodison Park, după golul decisiv marcat de Bernard

S-a încheiat 4-4 după primele 90 de minute, iar meciul superb de pe Goodison Park a intrat în prelungiri. Everton a fost echipa care a dat lovitura în prima repriză din extra-time, prin Bernard. În minutul 97, brazilianul a combinat minunat cu Sigurdsson și a finalizat cu un șut lângă bară.
La marginea terenului, Carlo Ancelotti a oferit faza serii, imediat după golul lui Bernard. Tehnicianul italian nu a reacționat energic, la fel ca ceilalți membri din staff-ul lui Everton. În schimb, acesta a continuat să sufle într-o cană cu ceai fierbinte, fără să schițeze vreun zâmbet.
Reacția "rece" a lui Ancelotti a ajuns repede virală pe rețelele sociale:
Meciurile din Cupa Angliei de pe Eurosport vă sunt oferite de Superbet.
Leicester - Chelsea, în finala Cupei Angliei! "Vulpile" au învins Southampton în penultimul act
18/04/2021 LA 16:51
Chelsea, în finala Cupei Angliei! Manchester City, răpusă pe Wembley de golul lui Ziyech
17/04/2021 LA 14:35