Tottenham, în optimile FA Cup! Danjuma, gol la debut în tricoul londonezilor! Rezultatele zilei

Actualizat 28/01/2023 la 23:12 GMT+2

Tottenham s-a calificat fără emoții în optimile FA Cup, impunându-se cu 3-0 pe terenul lui Preston. În general a fost o zi bună pentru echipele din Premier League, niciuna nefiind eliminată.

Arnaut Danjuma (Tottenaham)

În acest week-end sunt programate partidele din 16-imile FA Cup. Manchester City a fost prima echipă care a obținut biletele pentru optimi, după ce s-a impus la limită în derby-ul cu Arsenal.
Astăzi a venit rândul altor formații de top să intre în competiție, iar favoritele și-au respectat statutul în general. Tottenham a jucat în deplasare cu Preston și după o primă repriză fără goluri, oamenii lui Conte s-au dezlănțuit.

Danjuma, gol la debutul pentru Tottenham

Son a reușit o dublă în minutele 50 și 69, iar Arnaut Danjuma a stabilit scorul final în minutul 87. Atacantul nigerian împrumutat până în vară de la Villarreal a fost introdus pe teren în minutul 71 și a avut nevoie de ceva mai mult de un sfert de oră pentru a înscrie primul său gol pentru Spurs, reluând în poartă o centrare ideală a lui Kulusevski.
Leicester a fost prima echipă din Premier League care a jucat azi, iar formația lui Brendan Rodgers s-a chinuit pe terenul lui Walsall, echipă de Liga a 4-a. "Vulpile" s-au impus totuși, la limită, singurul gol al meciului fiind înscris de Iheanacho, în minutul 69.
Dintre celelalte formații din primul eșalon englez care au jucat astăzi numai Fulham nu a obținut calificarea. Londonezii au remizat acasă cu Sunderland, scor 1-1 și meciul se va rejuca. Leeds a câștigat fără emoții pe terenul lui Accrington (Liga a 3-a), scor 3-1, în timp ce Southampton a trecut acasă cu 2-1 de Blakpool.