Mesut Ozil a venit cu planuri mari la Fenerbahce, echipa sa de suflet din copilărie. Campionul mondial din 2014 s-a despărțit în cele din urmă de Arsenal, după aproape un an în care a fost ținut pe bancă sau în afara lotului de Mikel Arteta.
Ajuns în această iarnă la Istanbul, Ozil n-a reușit să strălucească până acum la Fener, iar în ultimul meci a ieșit accidentat.
În minutul 67 al partidei dintre Fenerbahce și Antalyaspor, încheiată la egalitate (1-1), Ozil a acuzat probleme serioase la gleznă, după o intrare din spate a lui Fredy, și n-a mai putut continua. Fostul star de pe Emirates a fost scos pe targă în afara terenului și, potrivit Goal.com, ar urma să lipsească aproximativ 6 săptămâni.
Turkish Süper Lig
Fatih Terim și-a pierdut răbdarea cu Moruțan! Presa turcă scrie că românul ar urma să fie împrumutat
23/09/2021 LA 09:00
Astfel, Ozil va pierde derby-ul cu Beșiktaș (21 martie), care se poate dovedi decisiv în lupta pentru titlul din Turcia.

Meci de coșmar pentru Ozil la Fenerbahce! Mijlocașul s-a accidentat și a fost scos pe targă

Tot aseară, spre finalul primei reprize, la scorul de 1-0 pentru oaspeți, Ozil s-a aflat din nou în prim-plan, în sens negativ. Germanul a fost găsit într-o poziție ideală în careul advers, cu goalkeeper-ul lui Antalyaspor ieșit din cadrul porții, dar a finalizat cu un șut pe lângă bară.
De când a ajuns la Fenerbahce, Ozil n-a reușit să marcheze vreun gol sau să ofere vreun assist în cele 7 apariții.
Lupta pentru supremația din Turcia continuă să fie încinsă. Galatasaray este lider în Super Lig după 27 de etape, la egalitate de puncte cu Beșiktaș (57p), care are un meci mai puțin disputat. Podiumul este completat de Fenerbahce, cu 55 de puncte acumulate.
Galatasaray, colonie românească! Presa turcă scrie că Fatih Terim vrea încă un jucător din Liga 1
02/09/2021 LA 12:20
VIDEO | Moruțan, prezentat ca un adevărat star la Galata! Cum a încercat să-i cucerească pe fani
25/08/2021 LA 16:17