Fluier final în faza grupelor la Campionatul European U21! Cum arată tabloul sferturilor + Ce meciuri vor fi în România

Maria Olteanu

Actualizat 28/06/2023 la 23:52 GMT+3

Miercuri seara s-a tras cortina peste faza grupelor de la Campionatul European Under 21, găzduit de Georgia și România. Elveția - Franța și Italia - Norvegia au încheiat seara. România a fost eliminată marți din competiție, terminând fără niciun gol marcat turneul final.

Harvey Elliott of England celebrates with his team-mates after scoring his sides second goal during the UEFA Under-21 Euro 2023 Group C match between England and Germany at Adjarabet Arena.

Campionatul European de tineret a ajuns în fazele eliminatorii. Miercuri seara s-au desfășurat ultimele confruntări din grupe, partidele din Grupele C și D.
Cu o zi în urmă, România încheiase turneul final, făcând doar o remiză albă în ultimul meci, 0-0 în fața reprezentativei similare a Croației.
Tricolorii mici au încheiat fără niciun gol marcat Euro U21, pe ultimul loc.
Marți aflaserăm primele 4 echipe calificate în sferturile de finală ale competiției: Georgia, Portugalia, Spania și Ucraina.
Miercuri a continuat faza grupelor, 2 partide disputându-se și în România, la Cluj-Napoca, în Grupa D.
În primele confruntări ale zilei, în Grupa C, Anglia U21 a câștigat cu 2-0 în fața Germaniei, campioana europeană en-tire plecând acasă după faza grupelor, eliminată prematur, cu un singur punct obținut.
Israel a câștigat la limită cu Cehia, 1-0, și și-a asigurat prezența în sferturi.
În ultimele meciuri din grupe, la Cluj-Napoca, Franța a făcut instrucție cu Elveția, 4-1, iar Norvegia s-a impus la limită cu Italia, 1-0, pe care o trimite acasă.

• Ora 19:00 Georgia U21 - Israel U21 (Stadionul Meskhi, Tbilisi)
  • Ora 22:00 Spania U21 - Elveția U21 (Stadionul Giulești, București)