Rapid București, calificare dramatică la miezul nopții în "optimile" Cupei României. Se știu primele patru calificate

Actualizat 22/09/2021 la 00:28 GMT+3

Formația bucureșteană a eliminat la penalty-uri CS Mioveni (scor 5-4), într-un joc terminat după ora 24:00.

Cristian Săpunaru. Credit foto: FC Rapid 1923

UPDATE / Rapid București a devenit a patra echipă calificată în sferturile de finală ale Cupei României. Alb-vișiniii au eliminat CS Mioveni într-un meci care a prins două zile calendaristice. A fost nevoie de 120 de minute și lovituri de la 11 metri pentru a fi decisă calificarea. În timp regulamentar scorul a fost 0-0. La 11 metri, Rapid a câștigat cu 5-4.
U Craiova 1948 și antrenorul Adrian Mutu respiră, după ce echipa s-a impus în această seară cu 1-0 pe terenul echipei Petrolul Ploiești, în 16-imile de finală ale Cupei României. Unicul gol a fost realizat de Terell Ondaan, în minutul 52.
Pentru gruparea din Bănie a fost prima victorie într-un meci oficial, după o pauză de 45 de zile.

Adrian Mutu: "Am avut o atitudine corectă"

În Liga 1, U Craiova 1948 a ajuns la cinci meciuri consecutive fără victorie, astfel că rezultatul de la Ploiești a venit foarte bine pentru jucători, staff și club.
"E importantă victoria pentru moral și pentru avansarea în Cupă. Trecem printr-o perioadă dificilă în campionat. Nemeritat, zic eu, dar atunci când lipsesc rezultatele te legi de orice victorie. E o echipă foarte bună Petrolul, nu degeaba e pe primul loc în Liga 2, au avut un ritm de Liga 1.
Azi am fost mult mai atenți pe fazele fixe. În rest, nu cred că au avut situații clare de a marca. Foarte puține ocazii, în rest am închis bine jocul. Spre sfârșitul jocului i-am lăsat puțin să iasă de acolo în speranța că îi vom prinde și vom marca golul doi. Am avut o atitudine corectă, îi felicit pe băieți, iar de mâine ne gândim la Botoșani, trebuie să luăm puncte și în campionat", a declarat Adrian Mutu după joc, la Digi Sport.
Antrenorul a explicat și care a fost problema echipei U Craiova 1948: "Băieții mei se exprimă cu trac și nu reușesc să facă astfel de faze așa cum au reușit în seara asta. Le-am spus mereu să joace mai relaxat, pentru că au calitatea foarte bună. S-a văzut și la golul marcat - o serie de pase frumoase și un șut pe măsura lui Ondaan".
Tot azi, în Cupa României s-au mai disputate partidele Șomuz Fălticeni – FC Voluntari 1-4 și Minaur Baia Mare – Poli Iași 3-1.