Campionatul Mondial de handbal feminin din Spania s-a încheiat duminică seara cu victoria Norvegiei, după ce a întrecut Franța în marea finală cu 29-22. A fost un joc superb, în care norducele au reușit să revină de la minus 6 goluri, având la rândul lor un avans de 8 goluri sper finalul întâlnirii. Selecționata condusă de Thorir Hergeirsson și-a trecut în cont al patrulea titlul mondial.
Podiumul a fost completat de Danemarca, în urma unui succes clar în disputa cu naționala țării gazde, scor 35-28. România a ajuns de câteva zile acasă, după ce s-a clasat pe locul 13.
Campionatul Mondial
IHF își "vinde" Mondialul cu 32 de națiuni: "Calitatea a crescut". Nordicii au taxat aspru afirmația
21/12/2021 LA 13:53

CSM București a ajuns în echipa idealăprin Carmen Martin

La finalul competiției, Federația Internațională de Handbal a anunțat și echipa ideală a turneului final. Așa cum era normal, Norvegia și Franța s-au impus aici, fiecare având câte 3 nominalizate.
MVP-ul ediției a 25-a a Campionatului Mondial a fost pivotul norvegian Kari Brattset Dale, o jucătoare completă, care evoluează pentru Gyor. Apropo de echipele de club, CSM București a avut la rândul ei o sportivă, extrema dreaptă Carmen Martinm din naționala Spaniei.
  • Pivot: Pauletta Foppa, Franța
BAPIRI, O NOUĂ DEZVĂLUIRE INCREDIBILĂ: CUM S-A ASIGURAT GUVERNUL IRANIAN CĂ HANDBALISTELE NU VOR CERE AZIL POLITIC
Nathalie Hagman (Suedia) a fost golgheterul Campionatului Mondial cu 71 de goluri.
Gafă de proporții după finala Norvegia – Franța. Danemarca, "anunțată" vicecampioană mondială!
20/12/2021 LA 09:32
Norvegia, noua campioană mondială la handbal feminin, după o prestație excepțională
19/12/2021 LA 18:00