Ana Bogdan, eliminată în semifinale la Parma! Înfrângere dramatică a româncei cu Mayar Sherif

Actualizat 01/10/2022 la 16:19 GMT+3

Ana Bogdan nu a reușit să continue parcursul foarte bun de la Parma și s-a oprit în semifinale, ea fiind învinsă în 3 seturi de Mayar Sherif.

Ana Bogdan

Ana Bogdan, a șasea favorită de pe tabloul de simplu feminin, s-a oprit în semifinale la turneul de 250 de puncte de la Parma. Sportiva din Sinaia a fost eliminată de Mayar Sherif cu scorul de 4-6, 6-3, 4-6, după două ore și 52 de minute de joc. Începând de luni, Ana se va clasa pe locul 42 în ierarhia WTA.
  • UDPATE | Ana Bogdan câștigă setul secund cu 6-3, după 53 de minute de joc!
  • UDPATE | Mayar Sherif a câștigat setul inaugural cu 6-4, după 53 de minute de joc.
  • UDPATE | Ana Bogdan începe semifinala la serviciu.
UDPATE | Maria Sakkari e prima finalistă la Parma. Sportiva din Grecia a trecut de Danka Kovinic în minimum de seturi, scor 7-5, 6-2, după o oră și 32 de minute de joc. În curând începe meciul dintre Ana Bogdan și Mayar Sherif.
Știre inițială
Ana Bogdan trebuia să joace vineri seara, de la ora 18, cu egipteanca Mayar Sherif, însă partida lor a fost amânată pentru ziua de sâmbătă, organizatorii fiind nevoiți să facă mutarea din cauza ploii. Astfel, azi de la ora 13.00, ora României, vor intra pe teren Ana Bogdan și Mayar Sherif pentru prima lor confruntare directă, în semifinalele de la Parma.
Meciul de sâmbătă dintre Bogdan și Sherif va fi al doilea al zilei de sâmbătă pe terenul central, după confruntarea Maria Sakkari – Danka Kovinic, programată la ora 11.30. Din păcate, dacă Ana Bogdan trece de Mayar Sherif, ea trebuie să joace două meciuri într-o singură zi, asta pentru că finala turneului e programată tot azi, fiind ultimul meci de pe terenul central.

Chiar dacă prin același scenariu trec și Sakkari și Kovinic, celelalte două semifinaliste, Ana Bogdan ar avea mai puțin timp la dispoziție pentru odihnă, fiind al doilea meci al zilei pe terenul central din Parma. Totuși, sportiva din Sinaia ar putea avea o motivație în plus să treacă de Sherif și să câștige chiar titlul la turneul organizat în Italia.
În acest moment, Ana Bogdan se află în clasamentul LIVE pe locul 46, ceea ce înseamnă cea mai bună clasare din carieră. În afara top 100 WTA la finalul lui iulie, sportiva de 29 de ani traversează o perioadă de vis și și-a îndeplinit deja visul de a urca între primele 50 de jucătoare ale lumii. Totuși, Ana se poate apropia și mai mult de elita din tenisul mondial feminin. Dacă se va califica în finala de la Parma, Ana va urca până pe locul 42, iar dacă va câștiga turneul va ajunge pe 41.