Clasamentul banilor în tenis, actualizat după Toronto. Ce trebuie să facă Simona Halep pentru a o întrece pe Venus

Publicat 15/08/2022 la 11:53 GMT+3

Simona Halep a cucerit ieri al doilea titlu al anului și al 24-lea al carierei, după ce a învins-o pe Beatriz Haddad Maia la Toronto. Campioana noastră a depășit pragul de 40 de milioane de dolari și e foarte aproape să urce pe locul 2 în topul all-time al banilor câștigați din tenis.

Simona Halep

Simona Halep s-a impus în marea finală de la Toronto și a câștigat titlul cu numărul 24 al carierei, al 3-lea în Canada (2016 și 2018 la Montreal), după ce a învins-o pe Beatriz Haddad Maia cu scorul de 6-3, 2-6, 6-3, la capătul unui meci epic de două ore și 18 minute de joc. La Toronto, Simona a trecut de Vekic, Zhang, Teichmann, Gauff, Pegula și Haddad Maia, cedând două seturi, în semifinală și finală. Acesta este primul titlu cucerit alături de Patrick Mouratoglou.
În urma succesului de la Toronto, Simona Halep a încasat 439.700 de dolari, depășind astfel pragul de 40 de milioane de euro câștigate doar din tenis. Sportiva noastră ocupă locul 3 în topul all-time al banilor câștigați din tenis, după ce în luna mai a întrecut-o pe Maria Sharapova, în urma rezultatelor obținute la turneul de la Madrid. Acum, Simona e foarte aproape de a o depăși și pe Venus Williams, devenind a doua în clasamentul all-time.

În acest moment, Simona Halep are 40.102.997 de milioane de dolari, bani încasați doar din premiile din tenis. Pe locul 2 în topul câștigurilor se regăsește Venus Williams, care a încasat în întreaga ei carieră nu mai puțin de 42,285,378 de dolari. Pe locul 1, la mare distanță de toate adversarele, este Serena Williams, cu 94,588,910 de dolari câștigați doar din tenis.
Astfel, Simona Halep, a șasea jucătoare a lumii, e foarte aproape de a urca pe locul 2 în topul all-time al banilor câștigați din tenis, iar acest lucru s-ar putea întâmpla chiar la următoarele două turnee programate în circuit: Cincinnati și US Open. Doar dacă se impune la ultimul turneu major al anului, Simona ar urma să încaseze 2,5 milioane de dolari și ar întrece-o astfel pe Venus Williams.