Novak Djokovic are un obiectiv clar! Câte trofee de Grand Slam își mai dorește să câștige

Publicat 22/11/2022 la 09:30 GMT+2

Novak Djokovic s-a impus duminică seară, în două seturi, în fața lui Casper Ruud, în finala Turneului Campionilor. După duelul de la Torino, Greg Rusedski a spus că sârbul urmărește, cel mai probabil, să îi doboare recordul lui Margaret Court, care deține cele mai multe titluri de Grand Slam.

Novak Djokovic au Masters en 2022.

Novak Djokovic, care s-a impus duminică seară în finala Turneului Campionilor, după ce l-a învins pe Casper Ruud, scor 7-6, 6-3, a câștigat în 2022 un singur trofeu de Grand Slam.
Sârbul nu a fost lăsat să participe la Australian Open și US Open, iar la Roland Garros a fost învins în sferturile de finală, obținând doar trofeul de la Wimbledon. Fostul lider ATP a ajuns, astfel, la 21 de titluri de Grand Slam, cu unul mai puțin decât Rafael Nadal, care are 22 grație victoriilor de la Australian Open și Roland Garros.
Recordul pentru cele mai multe trofee de Mare Șlem câștigate este deținut de Margaret Court, care și-a adjudecat 24 de astfel de titluri de-a lungul carierei, australianca fiind urmată în top de Serena Williams, cu 23 de trofee.
Potrivit lui Greg Rusedski, obiectivul lui Novak Djokovic este acela de a doborî recordul lui Margaret Court, sârbul dorindu-și să fie cel mai bun jucător de tenis din istorie.
"Să nu uităm că Martina Navratilova a câștigat ultimul ei titlu de la Wimbledon la 39 de ani, așa că îl văd pe Novak capabil să facă același lucru, dacă va fi sănătos încă patru, cinci ani, așa că imaginați-vă câte Grand Slam-uri va mai obține.
Nu cred că vrea să dețină doar recordul masculin, cred că vrea să obțină recordul all-time. Margaret Court are 24, Serena 23 de titluri, Djokovic vrea să aibă 25. Vrea să fie GOAT-ul, așa că de ce nu?", a declarat Greg Rusedski pentru Prime Video.

"Djokovic va câștiga două titluri de Grand Slam în 2023"

Fostul finalist de la US Open este de părere că sârbul va reuși să câștige două Grand Slam-uri în 2023, respectiv Australian Open și Wimbledon, în timp ce Nadal și Alcaraz își vor apăra titlurile de la Roland Garros, respectiv US Open.
Fostul număr 4 mondial s-a mai arătat convins și de faptul că Djokovic ar fi câștigat și în acest an turneul de la Melbourne dacă i s-ar fi permis să joace. În plus, Rusedski a punctat că este sigur că sârbul va reveni pe locul 1 mondial până vara viitoare.
"Îl văd pe Djokovic câștigând cel puțin două Grand Slam-uri anul viitor. Îl văd pe Rafa câștigând la Paris și pe Alcaraz apărându-și titlul la US Open.
Fără îndoială, Djokovic ar fi câștigat anul acesta Australian Open dacă i s-ar fi permis să joace. A câștigat de nouă ori, acesta este cel mai potrivit Grand Slam pentru el. Nu există nicio îndoială despre asta. Djokovic este cu un pas înainte, este un jucător de clasă mondială, are toate atuurile, are tot ce îi trebuie.
De la Wimbledon încoace a fost genial și este din nou într-o misiune. Va redeveni numărul 1 în lume, garantat, până la turneul de la Wimbledon de anul viitor", a mai spus Rusedski, citat de Sportskeeda.
Toate turneele de Grand Slam vor fi transmise în direct și în exclusivitate în România de Eurosport, Eurosport.ro și pe aplicația Eurosport și în 2023.
Campionatul Mondial din Qatar se desfășoară în perioada 20 noiembrie – 18 decembrie, iar toate informațiile despre cel mai important eveniment al finalului de an le puteți găsi pe Eurosport.ro și aplicația Eurosport, care poate fi descărcată din App Store sau Magazin Play.